(Видео) Јамал ја скрши Мајорка

Фудбалерите на Барселона ја победија Мајорка со 1:0 во првиот натпревар од 28. коло од шпанската Примера. Натпреварот на „Монжуик“ го реши вундеркиндот на Барселона, Ламин Јамал. Браселона вложи многу труд да го пробие бедемот на Мајорка, чии гол брилијантно го чуваше Предраг Рајковиќ. Српскиот репрезентативец во 24.минута му одбрани пенал на Илкај Гундоган, а во финишот на првиот дел …

Continue Reading

(Видео) Спектакуларен гол на Санабрија – Торино освои бод против Наполи

Наполи ремизираше со Торино (1:1) во првиот натпревар од 28.коло во Серија А. Дуелот на „Диего Армано Марадона“ стадионот беше решен во периодот од 61. до 64.минута, кога беа постигнати двата гола. Наполи осана на седмото место со 44 бода, Торно е на 10 место со 38. Победата на Наполи му ја „украдоа“ голманот на Торино, Вања Милинковиќ-Савиќ, кој имаше …

Continue Reading

НАТО ќе распореди системи „Патриот“ во Литванија

НАТО ќе распореди противвоздушни ракетни системи „Патриот“ од американско производство во Литванија во текот на 2024 година, најави министерот за одбрана на балтичката земја. Литванија дели граница со руската ексклава Калининград и со рускиот сојузник Белорусија. „Оваа година, ротациониот систем за противвоздушна одбрана конечно ќе стане оперативен, барем делумно“, рече Арвидас Анусаускас на прес-конференција во четвртокот во Вилнус, според државната …

Continue Reading

(Видео) Авион полн со патници полетал, па му паднало тркало

„Боингот 777“ на компанијата „Јунајтед ерлајнс“, кој летал за Токио, бил пренасочен кон Лос Анџелес бидејќи му паднало тркало. Едно од тркалата на главната опрема за слетување на авионот падна неколку секунди откако авионот полета од аеродромот во Сан Франциско во четвртокот. Делови од паднатото тркало „слетале“ на паркингот на персоналот на аеродромот, каде бил оштетен најмалку еден автомобил. Авионот …

Continue Reading

И Холандија испраќа фрегата во Црвеното Море за да ги брани бродовите од нападите на Хутите

Холандија ќе испрати фрегата во Црвеното Море за да учествува во меѓународните напори за заштита на бродовите од воздушни напади на милитантите Хути во Јемен. Холандската влада најави распоредување на бродовите во петокот во Хаг. Бродот треба да пристигне и да биде подготвен за должност на крајот на март. „Заштитата на слободниот премин во Црвеното Море е исклучително важна за …

Continue Reading

Пазарниот инспекторат затвори два маркети

Пазарниот инспекторат издаде две решенија за затворање на маркети, информира директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Горан Трајковски. „Изразувам благодарност до големиот број на општествено одговорни компании кои прифатија да ги задржат гарантираните цени на основните прехранбени производи. Апелирам истото да го направат и трговците на големо (снабдувачите)“, вели Трајковски. Порача дека никој не смее да ги прекршува законите и …

Continue Reading

Николоски: Благодарение на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните ќе може да гласаат со документи со Република Македонија, црната кампања на СДС нема да им помогне од предавници не бива комити и патриоти

Ние разговараме за измените на изборниот законик добри 6 месеци, измените ги разговараа два тима, од ВМРО-ДПМНЕ и од власта, затоа што измените мораа да бидат со консензус и во таа насока овие измени беа готови во октомври. Власта ги блокираше од за нив познати причини, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при посетата на Виена одговарајќи на новинарски прашања, …

Continue Reading

„Затвор? Јас ја платив казната“

Италијанскиот стручњак и тренер на Реал Мадрид, Карло Анчелоти изјави дека е невин и веќе платил казна за затајување данок. Шпанското обвинителство во Мадрид, во средата побара затворска казна од четири години и девет месеци за тренерот на Реал поради затајување данок. Шпанските медиуми пренесуваат дека италијанскиот тренер е обвинет за проневера на 1.062.079 евра во текот на фискалната 2014 …

Continue Reading

„Црвена линија: правата на жените не се за преговарање“ – осмомартовскиот марш се одржа во Скопје

На 8 март, по повод Меѓународниот ден за економска, политичка и општествена борба за рамноправност на жените, во 17:00ч. на Плоштадот Скендербег во Скопје започна овогодинешниот Марш за женски права, под слоганот: „Црвена линија: Правата на жените не се за преговарање!“. Маршот, организиран од Платформата за родова еднаквост и активистките за женски права, мобилизираше стотици присутни кои протестираа против нееднаквостите …

Continue Reading