Зеленски со Ердоган: Помошта на Турција е важна за безбедна пловидба во Црното Море

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на која првенствено изрази благодарност до Турција за сигурната поддршка на неговата земја. „И двете наши земји, целиот регион и глобалната безбедност на храна бараат безусловна безбедност на пловидбата во Црното Море. Тоа можеме да го постигнеме со заедничка работа. Заинтересирани сме за зајакнување на билатералната соработка …

Continue Reading

Ферстапен пред Леклер на пол-позцијата во Џеда

Макс Ферстапен ќе стартува од пол-позцијата на утрешната трка за Големата награда на Саудиска Арабија во Џеда. Актуелниот светски првак, беше најбрз на тренинзите, соминацијата ја пренесе и во квалификациите. Ја освои пол-позицијата со најбрзиот круг 1:27.472 минути. Три десетинки послаб резултат имаше Шарл Леклер, тој со своето Ферари трката ќе ја започне од втората позиција. Вториот ред на стартот …

Continue Reading

Пендаровски го прими генералниот директор на Царинската служба на Република Кореја, Кванјанг Ко

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими генералниот директор на Царинската служба на Република Кореја, Кванјанг Ко. На средбата се разговараше за соработката меѓу царинските управи на двете земји, тековните активности и проекти, како и за плановите и проекциите за потребите на македонската Царинска управа и можностите за помош од Корејската царина. Директорот на Царинската служба на Република Кореја, Кванјанг Ко …

Continue Reading

Тешко вооружени мажи киднапираа речиси 300 ученици во Нигерија

Тешко вооружени мажи киднапирале речиси 300 ученици од основните и средните училишта во северозападна Нигерија, објавија државните медиуми. Наставникот Сани Абдулахи за регионалната телевизија во државата Кадуна изјави дека 187 ученици од средното училиште и 125 од основното училиште се прогласени за исчезнати по нападот вчераутро. Пронајдени се само 25 ученици. Утрово 287 ученици и момчиња и девојчиња се уште …

Continue Reading

Бојмацалиев: Паднаа во вода лагите, извештајот покажа дека полицијата навремено постапила за убиството на Вања и Панче

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, беше запрашан за извештајот на внатрешна контрола во врска со истргата за двојното убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, пришто изјави дека извештајот на внатрешна контрола укажал дека полицијата навремено постапила и паднале во вода лагите за ненавремено постапување. „Моите информации се оние кои вчера ги објавивме официјално од МВР, дека …

Continue Reading

Јавен повик за спроведување на бесплатни стандардизирани менторски услуги во мали и средни претпријатија (МСП)

Агенцијата за поддршка на претприемништвото на РСМ – АППРСМ објавува Јавен повик за спроведување на бесплатни стандардизирани менторски услуги во мали и средни претпријатија (МСП). Целта на менторските услуги е обезбедување на навремена поддршка на претпријатијата во клучен момент за нивниот понатамошен развој, по методологија развиена и применувана во Јапонија. Корисниците на менторските услуги заедно со менторот ќе работат на …

Continue Reading

Македонска премиера на оркестарска верзија на „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите

По исклучително успешната светска оркестарска премиера на проектот Македонисимо минатата година во, веројатно најпрестижната концертна сала во светот, Музикферајн (Musikverein) во Виена, заедно со Тонкунстлер оркестарот од Австрија под диригентската палка на нивниот шеф-диригент Маестро Јутака Садо, нашиот Камерен оркестар „АЈГА“ во соработка со КултурОп  ја претставуваат македонската, а воедно и балканска премиера на оркестарската верзија на проектот Македонисимо . …

Continue Reading

Постхумно промовирано делото „Македонскиот идентитет и македонското прашање од античко време до 1912 година“ од проф. д-р Ванчо Стојчев и проф. д-р Александар Стојчев

Во присуство на бројни експерти од историската и политичката наука, пријатели и љубители на македонската историја во Музејот на македонската борба беше промовирана книгата „Македонскиот идентитет и македонското прашање од античко време до 1912 година“. Се работи за капитално дело за македонската историографија, а автори се проф. д-р Ванчо Стојчев и проф. д-р Александар Стојчев. Промотори на ова постхумно дело …

Continue Reading

(Видео) Судири на студентите со полицијата на улиците во Атина, бесни поради новиот закон

Грчките студенти фрлаа молотови коктели врз полицијата која одговори со солзавец во центарот на Атина, неколку часа пред очекувањата парламентот да го усвои законот со кој им се дозволува на странските приватни универзитети да основаат филијали во земјата. Илјадници студенти со недели мирно протестираат против образовната реформа за која тврдат дека ќе ја намали вредноста на дипломите заработени на државните …

Continue Reading