НАТО ќе распореди системи „Патриот“ во Литванија

patriot-sistem.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНАТО ќе распореди противвоздушни ракетни системи „Патриот“ од американско производство во Литванија во текот на 2024 година, најави министерот за одбрана на балтичката земја.

Литванија дели граница со руската ексклава Калининград и со рускиот сојузник Белорусија.

„Оваа година, ротациониот систем за противвоздушна одбрана конечно ќе стане оперативен, барем делумно“, рече Арвидас Анусаускас на прес-конференција во четвртокот во Вилнус, според државната телевизија ЛРТ.

Минатата година, САД и нивните сојузници во Европа испорачаа неколку батерии Патриот на Украина како дел од напорите за поддршка на Киев за време на неговиот конфликт со Москва.

Блокот предводен од Вашингтон распореди дополнителни сили во Источна Европа и балтичките земји во последниве години, повикувајќи се на воената операција на Русија во Украина. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг минатиот месец предупреди дека западната алијанса „мора да се подготви за конфронтација што може да трае со децении“.

Русија, од своја страна, го наведе континуираното проширување на НАТО кон исток и соработката на блокот со Киев како една од главните причини за актуелниот конфликт. Руските власти постојано нагласуваат дека Москва ги смета воените единици на НАТО во близина на нејзината граница како закана за националната безбедност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK