И Холандија испраќа фрегата во Црвеното Море за да ги брани бродовите од нападите на Хутите

brod-crveno-more.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХоландија ќе испрати фрегата во Црвеното Море за да учествува во меѓународните напори за заштита на бродовите од воздушни напади на милитантите Хути во Јемен.

Холандската влада најави распоредување на бродовите во петокот во Хаг. Бродот треба да пристигне и да биде подготвен за должност на крајот на март.

„Заштитата на слободниот премин во Црвеното Море е исклучително важна за Холандија и остатокот од светот“, изјави министерката за одбрана, Кајса Олонгрен.

Фрегатата е опремена со противвоздушни системи наменети за одбрана од беспилотни летала.

Министерката рече дека бродот ќе се користи исклучиво за одбранбени цели и нема да напаѓа цели во Јемен. Таа додаде дека се размислува за уште еден брод „Аспид“ да обезбеди логистичка поддршка на заедничката одбранбена операција на Европската унија во Црвеното Море.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK