Израел тврди: Имале докази за тунел под најголемата болница во Газа што го користел Хамас

Во четири месеци војна, Израелците упаднаа во неколку палестински болници, како што се катарската болница, болницата Камал Адван и специјализираната детска болница Ал-Рантиси, во потрага по оружје и милитанти. Сепак, болницата Ал-Шифа зазема посебно место во конфликтот бидејќи е најголемата болница во Газа и затоа што израелските лидери тврдат дека под неа се наоѓа команден центар на Хамас, а болничкиот …

Continue Reading

Мери Јордановска: Добро бе луѓе, што правевте 5 години?!

2018 – Нема потреба за паника, личните документи ќе се менуваат онака како што им истекува рокот, значи граѓаните нема да имаат никаков дополнителен трошок. 2019 – Преспанскиот договор е ратификуван, со името Република Северна Македонија. 2020 – Штама. Се издаваат документи со старото име на државата. 2021 – До 5 јули, се издаваат пасоши со старото име на државата. …

Continue Reading

Рубенс Муратовски: Сега разбирате што значеше името? Името да им се сотре!

Сега разбирате што значеше името? Името да им се сотре! Надеж да немате! Дом да немате! Родина да немате! Татковината ваша да побегне од вас, вид-виделија да фати! Среде Егејот да се растопи! Сонцето да ви осамне од запад, на исток да ви зајде!

Continue Reading

Русија предложила прекин на огнот во Украина, САД одбиле, тврдат руски извори за „Ројтерс“

Предлогот на рускиот претседател Владимир Путин за прекин на огнот во Украина е отфрлен од САД по контактите меѓу посредниците, изјавија руски извори за „Ројтерс“. Американски извори велат дека немало официјален контакт и дека Вашингтон немало да се вклучи во разговори во кои не е вклучена Украина. Во 2023 година, Путин испратил сигнали до Вашингтон преку посредници, вклучително и арапските …

Continue Reading

Украина нема да добие покана за членство во НАТО на претстојниот самит

Украина најверојатно нема да добие покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата на почетокот на јули во Вашингтон, изјави денеска во Брисел американската амбасадорка во Алијансата, Џулијан Смит. „Не очекувам Алијансата да ја покани Украина на самитот што треба да се одржи од 9 до 11 јули“, изјави Смит пред состанокот на министрите за одбрана на НАТО …

Continue Reading

Пилотот почувствувал мирис во авионот и го одложил летот – патниците од Бирмингем револтирани

Минатата недела на патниците на летот од Бирмингем до Женева им било кажано да излезат од авионот по влегувањето бидејќи пилотот намирисал нешто чудно во кабината. Авионот требало да полета за неколку минути, но летот бил одложен, пренесува Индипендент. Некои од патниците на аеродромот чекале и по пет часа. Пилотот бил единствениот кој почувствувал необичен мирис, но и покрај тоа …

Continue Reading

Државата од 2019. не смеела да издава лични документи со Република Македонија, велат од Здружението на млади правници

Од стапување на сила на Амандманот XXXIII на Уставот, на 12 февруари 2019 година, државата не смеела да издава документи со поранешното име, велат од Македонското здружение на млади правници. Дали граѓаните на кои им бил издаден таков документ имаат право да бараат надомест на штета? Постои ли основ за кривична одговорност? Нивната правна анализа за состојбите со патните исправи …

Continue Reading

Усвоена Интервентната програма за поддршка во земјоделството за 2024 година

Како предлог на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата на денешната седница ја усвои Интервентната програма за поддршка во земјоделството за 2024 година. Станува збор за отворена програма преку која може да се креираат мерки за поддршка на секој еден земјоделец, секогаш кога ќе се јави потреба од тоа. Во Интервентната програма, во моментов, креирани се две мерки за …

Continue Reading

До овој момент никој не пријавил проблем при патување со патните листови, велат од МНР

До овој момент ниту еден наш државјанин не пријавил во Министерството, ниту во дипломатско-конзуларните претставништва проблеми при патување со патни листови, ниту со друг вид на документи, информираа од Министерството за надворешни работи. „Во врска со Патните листови, со кои нашите државјани може непречено да се вратат во земјата, потврдуваме дека дипломатско- конзуларни претставништва редовно се снабдуваат со нови количини …

Continue Reading