(Видео) Реал и Сити зачекорија во четвртфиналето

Фудбалерите на Манчестер сити и Реал Мадрид зачекорија во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Европскиот првак и „кралскиот клуб“, на отворањето на нокаут фазата забележаа победи во Копенхаген, односно Лајпциг. Манчестер сити забележа победа во Копенхаген 3:1. Кевин Де Брујне, кој поради повреда воопшто не играше во фазата по групи, во 10.минута го постигна првиот гол на натпреварот. Копенхаген кој …

Continue Reading

Маск: Нема шанси Путин да ја загуби војната во Украина

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека нема шанси рускиот претседател Владимир Путин да ја загуби војната во Украина, додавајќи дека пакетот помош што денеска го усвои американскиот Сенат нема да и помогне на Украина. „Овој пакет не ѝ помага на Украина. Проширувањето на војната не и помага на Украина“, рече Маск за време на дискусијата со американските политичари на социјалната …

Continue Reading

„Тоа што го рече е глупаво, срамно и опасно“ – Бајден е згрозен од изјавата на Трамп за напад врз членките на НАТО

Џо Бајден ја коментираше улогата на Доналд Трамп меѓу републиканците кои се противат на пакетот за национална безбедност што беше одобрен од американскиот Сенат денеска, па се осврна на изјавата на Трамп во која тој навести дека „САД можеби нема да ги бранат своите сојузници во НАТО кои не трошат доволно за одбрана, против потенцијални руски напади“. „Влогот за американската …

Continue Reading

Хутите: Постигнавме голема победа, бродовите веќе не можат да одат кон Израел

Лидерот на јеменските Хути денеска изјави дека милитантната група успеала да спречи бродови поврзани со Израел да минуваат низ Аденскиот Залив во текот на изминатата недела, пишува „Ројтерс“. „Американците и Британците не беа во можност да обезбедат премин на ниту еден брод што одеше кон Израел. Тие не беа во можност да ги заштитат тие бродови. Тие веќе не можат …

Continue Reading

Николоски:  СДСМ се моли кај Курти наместо да го осуди мешањето во внатрешните работи, Курти нема што да бара во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ќе води промакедонска политика

Гледам некоја пасија, опседнатост на СДСМ да му се умилкуваат на Албин Курти. Вака интензивна комуникација немаат со ниту еден друг. Прво во Косово беа Маричиќ и Зачевиќ, потоа Пендаровски, па Курти дојде тука. И се ова се случува во рок од две и пол недели мислам дека со поблиска фамилија толку често не се гледаат, рече Александар Николоски, потпретседател …

Continue Reading

Петровска го потпиша новиот Колективен договор на вработените во одбраната и припадниците на Армијата

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и претседателот на Независниот синдикат на одбраната, Ванчо Исајов, денеска во Министерството за обрана го потпишаа новиот Колективен договор за вработените во одбраната и припадниците на Армијата. Со овој Колективен договор, значително се унапредува стандардот на вработените во одбраната и целосно се вреднува трудот на вработените кои се исклучително значајна алка во одбранбениот систем. „Вработените …

Continue Reading

„Љубов моја, јас сум“ – сите мислеа дека киднапираниот пилот е мртов, а потоа се појави со видео порака до сопругата

Новозеландскиот пилот Филип Марк Мертенс, кој беше заробен од бунтовниците во шумите на Западна Папуа на 7 февруари 2023 година, им испрати на сопругата Марија и на синот Џејкоб потресна порака. Блед, со брада, со нервозна насмевка им вели на своите најблиски „Тоа сум јас“, а потоа им испраќа неколку зборови на охрабрување. „Љубов, јас сум. Добро сум, добро се …

Continue Reading

Британски политичар на состанок рекол: „Е** се Израел“, суспендиран е

Британската лабуристичка партија суспендираше еден од своите кандидати на претстојните општи избори, кој наводно рекол „е** се Израел“ за време на состанок, пренесува „Скај њуз“. Греам Џонс е суспендиран од партијата во очекување на истрага и е повикан на разговор. Џонс, поранешен пратеник на Лабуристичката партија наводно рекол дека граѓаните на ОК кои доброволно се борат за израелските одбранбени сили „треба …

Continue Reading

Џафери-Џоана: Северна Македонија е фактор на стабилност во регионот

Премиерот на техничката влада, Талат Џафери и заменик- генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, во рамки на работната посета на седиштето на НАТО во Брисел, одржаа заедничка средба. На средбата, како што информираа од владината прес-служба, потенцирана била улогата на Северна Македонија како фактор на стабилност во регионот. На средбата се разговарало за безбедноста и стабилноста на регионот, но и …

Continue Reading