(Видео) Баерн ја доби драмата во Белград – молк во Арена по тројката на Франциско

Кошаркарите на Баерн во драматичен натпревар го победија Партизан во Белград со 79:78, во рамките на 26.коло од Евролигата. Партизан го претрпеа третиот поразпо ред во Евролигата, односно петтиот во сите натпреварувања. Натпреварот во Белград беше решен во последните 49 секунди, во кои Патизан влезе со предност од четири поени (76:72). Пресвртот го режираше бекот на Баерн Силван Франциско. Најпрвин …

Continue Reading

Проф. Владимир Трајковски: Дел од мојата секојдневна борба за името и кореспонденција со странците

Дел од мојата секојдневна борба за името и кореспонденција со странците. Ова е еден мој одговор од пред малку… Last but not least: in the first meetings I informed John and Florian that the name which is formal is not acceptable for more than 90% Macedonians. They agreed with me. I will ask you and all other people from CUPID …

Continue Reading

„Корисен идиот“: Хилари Клинтон за Такер Карлсон кој го интервјуираше Путин

Хилари Клинтон, реагирајќи на интервјуто на Такер Карлсон со рускиот претседател Владимир Путин, го нарече овој поранешен новинар на „Fox News“ „корисен идиот“, објави „The Hill“. Во интервју за „MSNBC“, поранешната прва дама изгледаше неизненадена од веста и укажа на претходните коментари на Карлсон за војната во Украина. „Тој кажува работи кои не се вистинити. Тој како папагал ги повторува …

Continue Reading

Орбан: „Не смее да има милост за педофилите“

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска поднесе уставен амандман со кој ќе се спречи помилување на осудените за злосторства против малолетници, додавајќи дека негово лично убедување е дека „не смее да има милост за педофилите“. Тој рече дека е започната дебата за овластувањата на претседателските помилувања, додавајќи: „сега не е потребно ние да бидеме адвокати, туку работите да се утврдат јасно …

Continue Reading

ЗНМ: Непримерно е претседателот на СДСМ Ковачевски, да дава етички оценки за работата на МТВ

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на денешната изјава на поранешниот премиер Димитар Ковачевски и претседател на СДСМ. „Изразуваме сериозна загриженост за ваквите изјави кои можат да се толкуваат како влијание и политички притисок врз медиумската слобода и уредувачката независност во предизборен период посебно на јавниот сервис. Ваквите изјави од лидери на политички партии кои отвораат прашања за објективноста …

Continue Reading

Русија и Украина разменија уште по 100 воени заробеници

Руското Министерство за одбрана соопшти дека денеска е извршена уште една размена на затвореници. Според формулата еден на еден, 100 руски воени заробеници беа разменети за 100 украински. Размената на затворениците е извршена со посредство на Обединетите Арапски Емирати. Ова е втора размена во која ОАЕ ја игра улогата на посредник. „Обединетите Арапски Емирати обезбедија хуманитарен посредник за враќање на …

Continue Reading

Нема отцепување од Алијанса зашто ние сме Алијанса за Албанците, има и дел „Дуисти“ но на нив е дали ќе формираат посебна партија, кажа Алиу

Нема отцепување од Алијанса зашто ние сме Алијанса за Албанците, изјави министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу од редовите на Алијанса за Албанците, пред состанокот на делегатите на Централното собрание на партијата кој го свика лидерот Арбен Таравари. Одговарајќи на прашањето дали како исход од вечерашниот состанок може да се очекува нивно отцепување од партијата со оглед на …

Continue Reading

Богдановиќ од Детроит во Њујорк, Мициќ од Оклахома во Шарлот

Хрватот Бојан Богдановиќ го напушти Детроит, а Василије Мициќ замина од Оклахома. Неколку часа пред крајот на преодниот рок во НБА лигата, Детроит Пистонс го испрати Бојан Богдановиќ заедно со Алек Буркс во Њујорк Никс, во спротивна насока заминаа Еван Фруние, Квентин Грајмс, Малачи Флин, Рајан Арчидаконо. Детроит од Њујорк доби и два пика од втората рунда на драфтот. Хрватскиот …

Continue Reading

Истражи ја креативноста – од отпад до уметничко дело ! Започна TrashForArt 2024

Во организација на Пакомак, а со поддршка на Нула Отпад и Прилепска Пиварница во тек е традиционалниот награден конкурс „Trash for art 2024“. Овој конкурс е со цел да се поттикнат граѓаните да ја разбудат креативноста во себе и да се подигне јавната свест за паметно управување со амбалажниот и електронскиот отпад, и отпадните батерии. Конкурсот „Trash for art 2024“ …

Continue Reading