Залужни сменет, Зеленски го назначи Сирски за нов врховен командант на украинската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го разреши врховниот командант Валериј Залужни и на негово место го назначи генералот Александар Сирски. „Се сретнав со генералот Залужни, му се заблагодарив за двегодишната служба. Разговаравме и за тоа кој би можел да се приклучи на раководството на вооружените сили. Време е за такво ресетирање. Од денеска нов лидерски тим го презема раководството на …

Continue Reading

Разговор меѓу Путин и Џјинпинг: Русија и Кина мора тесно да соработуваат и решително да се спротивстават на надворешните сили

Русија и Кина мора тесно да соработуваат во заштитата на безбедноста и решително да се спротивстават на надворешното мешање во внатрешните работи, изјави кинескиот претседател Шји Џјинпинг во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин. „Двете страни треба да спроведат блиска стратешка соработка за да го заштитат својот национален суверенитет, безбедност и развојни интереси и решително да се спротивстават на …

Continue Reading

Шпанија во група со Србија и Швајцарија, Хрватска со Португалија, Франција со Италија и Белгија

Вечерва во Париз беа извлечени групите во сите дивизии за новиот циклус во Лигата на нации. Македонија е во Ц дивизијата, во групата 4, противници на избраниците на Благоја Милевски противници ќе им бидат репрезентативците на Ерменија, Фарските острови и Летонија. На ждрепката најмногу внимание привлече извлекувањето на групите во најсилната, А дивизија. Бранителот на трофејот Шпанија за противници ги …

Continue Reading

Македонија доби добра група во Лигата на нации

Foto/ ffm.mk Фудбалската репрезентација на Македонија ги доозна протвниците во новиот циклус во Лигата на нации. Македонија се натпреварува во Ц дивизијата. Ждрепката им беше наклонета на македонските фудбалери, во Групата 4 ќе играат против Ерменија, Фарски острови и Летонија. Лигата на нации е важна и поради квалификациите за Светското првенство во 2026 година во САД, Мексико и Канада. Четирите …

Continue Reading

Израел го бомбардираше пограничниот град Рафах

Израелските сили денеска бомбардираа област во близина на јужниот пограничен град Рафах, каде што засолниште побара повеќе од половина од вкупното население на Појасот Газа, еден ден откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли предлогот за прекин на војната во палестинската енклава. Нетанјаху вчера изјави дека предлогот на Хамас за примирје е „заблуда“ и најави продолжување на борбата и победа …

Continue Reading

Нетанјаху: Попуштањето пред бизарните барања на Хамас ќе доведе до уште еден масакр

Бенјамин Нетанјаху уште еднаш ги истакна своите непроменливи ставови за акцијата во Рафах кога најави нов напад бидејќи не сака да попушти пред Хамас. Нетанјаху рече дека им наредил на војниците да дејствуваат во Рафах, иако денеска во Каиро требаше да биде отворена нова рунда преговори за обезбедување примирје со Хамас. „Попуштањето пред бизарните барања на Хамас не само што …

Continue Reading

ДУИ го поздравува усвојувањето на Законот за отстранување на казината и обложувалниците од училиштата

Демократската унија за интеграција го поздравува усвојувањето на Законот за оддалечување на казината и обложувалниците од образовните институции. „ДУИ со загриженост ја следеше целата дебата и кампања против Законот за игри на среќа и во заштита на сомнителниот монопол во оваа индустрија. Но, опструктивната, блокирачка, клеветничка, негативна и навредлива кампања не помина. Законот за оддалечување на казината и обложувалници предвидува: …

Continue Reading

Тошковски, Буши и Бојмацалиев на средба со шефот на мисијата на ОБСЕ, Вал: проблемот за вадење на лични документи, меѓу темите на разговор

Денеска министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев остварија работна средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Килијан Вал. На средбата Тошковски го запозна амбасадорот Вал за моменталното функционирање на Министерството за внатрешни работи и истакна дека заедничкото раководење на истото е со заедничка цел, а тоа може …

Continue Reading

Мицкоски: Ќе ја продолжиме политиката на рамен данок, ќе понудиме компании во светот да ги пренесат своите профитни центри во Македонија

Нема да биде како до сега, досега беше лошо, односно не било полошо. Кога станува збор за економијата можам да кажам дека за нас што претставува најголем приоритет. Според сите мерења на јавното мислење, како прв приоритет граѓаните го посочуваат проблемот со нискиот стандард, ниските плати, економијата. Што значи дека ако ние направиме сериозни реформи, што не се сомневам, убеден …

Continue Reading