Ембид: Навикнат сум на непочитување, па не би бил изненаден ако не ме повикаат на Ол-стар натпреварот

Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид, се изјасни за евентуалниот повик на НБА Ол-стар натпреварот. Ембид остана надвор од стартната петорка, но тој би можел да биде избран, откако ќе бидат објавени резултатите од гласањето на тренерите. – Не знам дали ќе стигнам до Ол-стар натпреварот. Како да знам. Како што кажав неодамна, веќе сум навикнат на непочитување, па нема да …

Continue Reading

Леброн Џејмс е четврти по асистенции во историјата на НБА

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс забележа 11 асистенции во победата над Њујорк (129:123 по продолжение) од тековната сезона во НБА-лигата. Според прес-службата на НБА, 38-годишниот Американец по овој показател се искачи на 4. место во историјата на лигата. Тој сега има 10.338 асистенции во кариерата. Леброн на листата ги помина Стив Неш кој има 10.335 асистенции и Марк …

Continue Reading

Дончиќ го израмни рекордот на Леброн Џејмс

Најдобриот кошаркар на Далас маверикс, Лука Дончиќ постигна 51 поен на натпреварот со Детроит пистонс одигран ноќеска на домашен терен. Словенецот по петти пат во кариерата постигна 50 или повеќе поени во еден натпревар. Тој стана третиот кошаркар во историјата на НБА кој го направил тоа во првите пет сезони во лигата. Рекордот за најмногу вакви натпревари во првите пет …

Continue Reading

Џејмс и Дејвис ќе го пропуштат натпреварот со Бруклин

Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс и Ентони Дејвис решија да не играат против Бруклин нетс. Според информациите од клубот, на Џејмс му пречат болки во левиот зглоб, а на Дејвис му треба време да закрепне од фрактура на десното стапало. Исто така, за Лејкерс не игра Остин Ривс, кој ја истегна тетивата на левата нога. Дејвис пропушти пет …

Continue Reading

Рекордни бројки за Андреј Јакимовски во НЦАА

– Македонскиот репрезентативец Андреј Јакимовски ноќеска го одигра својот најдобар (поентерски) натпревар откако е дојден во составот на Вашингтон Стејт, и беше најзаслужниот за победата на популарните „Кугарс“ на средбата против Аризона Стејт (75:58). Јакимовски одигра 31 минута, а за тој период поминат во игра, постигна 22 поени што е негов нов личен рекорд во НЦАА-лигата во кариерата. Досегашниот рекорд на …

Continue Reading

Николиќ: Лут сум на некои играчи кои не веруваат дека можеме

– Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Драган Николиќ, со критики кон себе и кон своите избраници по вчерашниот висок пораз на гости кај СЦ Дерби со 85:103. – Јас секогаш сум голем критичар, но прво на самиот себе. Лут сум на себе зашто не можам да ја убедам екипата. Дојдов во Скопје каде ги имам сите потребни услови за работа, за …

Continue Reading

Дресот на Леброн Џејмс од НБА финалето 2013 продаден за 3,68 милиони долари

– Дресот во кој Леброн Џејмс со Мајами ја освои НБА титулата, совладувајќи го Сан Антонио со 95-88 во решавачкиот, седми, натпревар од финалната серија во 2013 година, е продаден на аукција во Њујорк за 3,68 милиони долари. Дресот во кој Џејмс на тој натпревар постигна 37 поени, додавајќи 12 скокови и четири асистенции, стана трет најскап кој е продаден …

Continue Reading

Леброн Џејмс и Адетокумбо капитени на претстојниот „Ол стар“

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, и центарот на Милвоки, Јанис Адетокумбо, ќе ги предводат со капитенските ленти екипите на Истокот и Западот на годинашниот „Ол стар“ натпревар во НБА лигата. Почетната петорка на Западната конференција, предводена од Џејмс, кому ова ќе му биде 19. „Ол стар“ натпревар во кариерата, ќе ја сочинуваат и Никола Јокиќ (Денвер), Стеф Кари …

Continue Reading

Ембид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

– Центарот на Филаделфија Џоел Ембид се уште не одлучил за кој тим сака да игра следната сезона и ќе донесе одлука по завршувањето на тековното првенство. – Често ми го поставуваат ова прашање. Во моментов сум фокусиран на сезоната во НБА, бидејќи имаме добри шанси да станеме шампиони. Сакам да се фокусирам на ова 100 проценти. Но, добро е што …

Continue Reading

Лилард со 60 поени го предводеше Портланд до победа над Јута

Екипата на Портланд утринава ја совлада Јута на домашен терен во натпреварот од регуларниот дел НБА лигата со 134:124. Играч на мечот беше Демијан Лилард кој постигна 60 поени, со 9 тројки од 15 обиди. Неговиот личен рекорд е 61 поен во сезоната 2019/20. Во поразениот тим се истакна Финецот Лаури Марканен со 24 коша. За Портланд ова беше важна …

Continue Reading