(Видео) Баерн ја доби драмата во Белград – молк во Арена по тројката на Франциско

Видео-Баерн-ја-доби-драмата-во-Белград-–-молк-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Баерн во драматичен натпревар го победија Партизан во Белград со 79:78, во рамките на 26.коло од Евролигата. Партизан го претрпеа третиот поразпо ред во Евролигата, односно петтиот во сите натпреварувања.

Натпреварот во Белград беше решен во последните 49 секунди, во кои Патизан влезе со предност од четири поени (76:72).

Пресвртот го режираше бекот на Баерн Силван Франциско. Најпрвин погоди две слободни фрлања, потоа Пантер на спротивната страна не погоди за три поени, а Франциско на 1,1 секунда до крајот погоди тројка.

Партизан ја имаше последната шанса, но Пантер повторно не успеа да погоди.

Франциско 19 од своите 20 поени постигна во второто полувреме, го следеа Серж Ибака со 14, карстен Едвардс со 12 и Данко Бранковиќ со 11 поени и шест скока.

Кај Партизан Кевин Пантер постигна 22 поени, Френк Камински 14, а Пи-Џеј Доужер и Џејмс Нанели по 10.

Црно-белите сега имаат скор 12-14, додека Баерн има 11 победи и 15 порази.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK