Зеленски ги посети војниците на јужната линија на украинскиот фронт

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги посети украинските војници на југоисточниот фронт и им додели медали. И Зеленски преку социјалните мрежи информира дека ги посетил војниците во селото Роботина, на јужната линија на фронтот „Запорожје. „Разговарав со бранителите, им се заблагодарив и им врачив државно одликување. Чест е да се биде овде денеска“, објави Зеленски. Селото Роботина беше ослободено од …

Continue Reading

Мицкоски од Тринген: На Македонија ѝ треба целосна трансформација

Од ова место можеме сите ние заедно да си признаеме дека за жал генерациите кои го наследија македонскиот великан Гоце Делчев можеби не успеаја во тоа што тој го остави како свој аманет. За жал многумина во минатото неговите зборови поинаку ги протолкуваа, или не ги разбраа доволно и затоа денеска Македонија и македонскиот народ како еден од најмалкубројните народи …

Continue Reading

72-годишен битолчанец паднал по скали и се здобил со тешки телесни повреди

Седумдесет и двегодишниот Д.А. од Битола вчера паднал по скали и се здобил со тешки телесни повреди додека престојувал во куќа во Охрид информираат од МВР. Тешките телесни повреди биле констатирани во болницата „Св.Еразмо” во Охрид. Увид на местото извршиле полициски екипи.

Continue Reading

Ковачки од Швајцарија: Заедно со македонската дијаспора ќе успееме да ја симнеме оваа ненародна власт

Заеднички ќе успееме да ја симнеме оваа ненародна власт која што ја заробила Македонија, рече пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки на средбите со македонците во Швајцарија. „Тие имаат еден заеднички интерес, а тоа е интересот кој повеќе ќе украде, кој повеќе ќе ја разграба Македонија. И двете структури се базираат на антимакедонштина и во основа …

Continue Reading

Повреден планинар е спасен на падините на Шар Планина

Повреден планинар денеска бил спасен од падините на Шар Планина. Спасувачки тим со специјално возило за длабок снег „ратрак“ го презел од местото каде што се наоѓал и го спуштил до скијачкиот центар каде што му е укажана медицинска помош, соопшти Центарот за управување со кризи. Околу 14:00 на единствениот повикувачки број за итни случаи 112, е добиен повик за …

Continue Reading

Ѓуров: Тие против себе имале силна империја ама не ги исплашило. Дејствувале, се организирале и се бореле

Не му го ставајте името на Гоце во уста. Тоа се вонземски ликови со големина која ние тешко можеме да ја разбереме. Биле спремни главата во торба да си ја стават (или поточно на кол) иако можеле да уживаат во целата комоција што и била на располагање. Тие против себе имале силна империја ама не ги исплашило. Дејствувале, се организирале …

Continue Reading

(Видео) Наполи со пресврт ја победи Верона

Фудбалерите на Наполи славеа против Верона со 2:1 во натпреварот од 23. коло на Серија А. Наполи на тој начин ја забележа 10-та сезонска победа и моментално се наоѓа на седмото место на табелата со 35 бодови. Во првото полувреме немаше голови, а Верона поведе со голот на Копола во 72. минута. Нгонг седум минути подоцна израмни, а Наполи на …

Continue Reading

(Видео) Нов дебакл на Челси, Јуанјтед лесно со Вест Хем

Челси во 23.коло, во Премиер лигата, доживеа нов дебакл на „Стенфорд Бриџ“. Вулверхемптон победи со 4:2, благодарение на Матеус Куња. На „Олд Трафорд“, во Манчестер, Јунајтед лесно го победи Вест Хем со 3:0. Без победник 1:1, заврши натпреварот Борнмут-Нотингем Форест. Натпреварот на „Стенфорд Бриџ“ започна идеално за Челси. Брилијантната асистенција на Каиседо во 19.минута во гол ја претвори Кол Палмер. …

Continue Reading

Николоски: Македонецот е национално погазен, економијата тоне, а корупцијата цвета

„Многу работи се случуваат, знам дека вие пратите одите во своите родни места се среќавате со пријателите ние се среќаваме со вас и кога ќе дојдете во Македонија она што практично е ваша грижа овде е грижа и наша во Македонија. Ако треба во една реченица да се опише што се случува во Македонија, тоа е дека Македонецот е национално …

Continue Reading