(Видео) Тројца загинати, над 280 повредени при голема експлозија во погон за полнење гас

Во експлозија на гас во нелиценциран погон за полнење гас во главниот град на Кенија загинаа најмалку три лица, а други 280 беа повредени. Пожарот избувнал кога камион кој превезувал гас експлодирал во областа Ембакаси во Најроби околу 23:30 часот по локално времe. На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како експлозијата резултирала со огромна огнена топка. News:Gas explosion …

Continue Reading

„Едностраните мерки само долеваат масло на огнот“, кажа германскиот амбасадор во Косово за упадот на косовските специјалци во српските општини

Германскиот амбасадор на Косово Јерн Роде ја поддржа изјавата на ЕУ во врска со операцијата на специјалните единици на косовската полиција кон институциите во српските општини. Истакна дека еднострани мерки не може да допринесат за намалување на тензиите, туку напротив. „Повторно, во потполност ја поддржувам оваа изјава! Едностраните мерки само долеваат масло на огнот и се спротивни на намалувањето на …

Continue Reading

Утре штрајк на вработените во Фондот за здравствено осигурување

Вработените во Фондот за здравствено осигурување, утре стапуваат во штрајк, поради најавеното намалување на нивните плати за 21%. Ќе се работат само итните случаи за малолетните осигуреници, лекувањето во странство или за хоспитализиран пациент. На шалтер нема да може да поднесат документи за исплати на боледувањата и на породилните отсуства, за разни медицински помагала, за платите на сите вработени во …

Continue Reading

Израел ги уништи повеќето баталјони на Хамас, вели Нетанјаху

Израел ги уништи повеќето баталјони на Хамас – но некои останаа во градот Рафах во јужниот дел на Газа, изјави Бенјамин Нетанјаху. Говорејќи на состанокот на владата, израелскиот премиер рече дека неговите сили ќе мора да се „справат“ со онаа што сè уште оперира на југот на енклавата. Тој рече дека војската извадила 17 од 24 баталјони. Стотици илјади луѓе …

Continue Reading

Македонците во дијаспората ги мачи криминалот, корупцијата и лошите услови во Македонија, рече Николовски од Швајцарија

Македонците во дијаспората ги мачи криминалот, корупцијата и лошите услови во Македонија, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски кој е во дводневна посета на Швајцарија заедно со лидерот на партијата Христијан Мицкоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки. „Имавме средби со претставниците на задграничните комитети од повеќе држави на кои што поразговаравме организациски во пресрет на претстојните претседателски …

Continue Reading

Патики на Џордан продадени за осум милиони долари

Мајкл Џордан не се занимава активно со кошарка повеќе од 20 години, но сепак е еден од најпопуларните, ако не и најпопуларниот спортист на планетата. Тоа го покажува и податокот дека на аукција во Њујорк се продадени шест пара од неговите патики, кои ги носел на патот до освојувањето на шест шампионски прстени, за осум милиони долари. „Рекордните цени платени …

Continue Reading

Ковачевски по расколот во Алијанса: Местото на политичките партии е во коалиции со кои делат исти вредности

„Секоја политичка партија, но и секој поединец може слободно да ги носи своите одлуки. Сметам дека местото на политичките партии прво е во коалиции кои делат исти вредности“, рече денеска претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, на прашањето што би се случило доколку Алијанса за Албанците замине во опозиција. Тој не сакаше да ја коментира поделеноста во АА, бидејќи, како што …

Continue Reading

Утре масовни протести на студентите пред Министерството за образование

Студентите утре на масовни протести пред Министерството за образование и наука. Студентски отпор најави дека ќе им се приклучи на Универзитетското собрание (УСС) УКИМ во 14 часот пред МОН. „Само обединети и заедно можеме да се избориме за нашите студентски права. Колеги, се гледаме во понеделник од 14:00 пред МОН. Понесете со вас пароли, свирчиња и многу енергија. Време е …

Continue Reading

Ковачевски: Гоце Делчев би бил горд за она што го направивме, Македонија напредува

Делегација СДСМ, предводена од претседателот Димитар Ковачевски, заедно со заменик претседателката Сања Лукаревска и организациониот секретар Митко Трајчулевски, денеска во црквата Свети Спас, положија цвеќе и оддадоа почит на македонскиот национален херој и револуционер, Гоце Делчев. Неговите пораки за единство и сплотеност, за слободна и просперитетна држава се патоказ и света обврска во градењето на нашата држава. Делото на великанот …

Continue Reading