(Видео) Лудо „Мадрилењо“ дерби – Атлетико во 93.минута го шокира Реал

Реал и Атлетико одиграа без победник 1:1 во дербито во 23.коло во Примера. Атлетико го шокираше градскиот ривал со гол во 93.минута. „Мадрилењо“ ги оправда очекувањата, а сигурно е дека ќе има многу рекации од двете страни на судењето. ВАР на Атлетико му поништи гол во 48.минута. Спорна е позицијата на Саул во моментот кога Савиќ го матираше Лунин. Од …

Continue Reading

(Видео) Авто-гол го реши дербито на сезоната во Серија А

Фудбалерите на Интер направија огромен чекор кон освојување на шампионската титула во Серија А. Вечерва во дербито на 23. коло го победија Јувентус со 1:0. Со натпревар помалку Интер на табелата има четири бода повеќе од Јувентус. Дербито на „Џузепе Меаца“ го реши авто-голот на гати во 37.минута. Дефанзивецот на Јувентус несмасно реагираше на еден центаршут и ја смести топката …

Continue Reading

Проф. Трајковски: слично како за ПАХЕ „Чебрен“, Јавното обвинителство треба итно да започне истрага по чл. 247 и 363 од КЗ за кривични дела во обид против државата

После првиот шок со најавата за гасна централа на грчката компанија Митилинеос, читајќи го Договорот за стратешки инвестиционен проект „Митилинеос когенеративна постројка Скопје“, можеме да ги направиме првичните пресметки за профитот на грчката компанија, односно загубите што Македонија ќе ги претрпи како резултат на штетниот договор што забрзано се форсира. Да ги видиме основните параметри на комбинираната гасна електрана, што …

Continue Reading

Реал нема да го откупи договорот на Кепа

Реал Мадрид не планира да го откупи договорот на шпанскиот голман Кепа Аризабалага од Челзи на крајот од сезоната. Аризабалага пристигна во Реал во август 2023 година на позајмица до јуни 2024 година со опција да го откупи договорот на крајот од сезоната. Шпанскиот голман е член на Челзи од 2018 година, а во Реал пристигна како засилување, откако се …

Continue Reading

(Видео) Опенда и Шешко за триумф на Лајпциг, Елмас играше од 77.минута

Лајпциг го победи Унион Берлин со 2:0, во последниот натпревар од 20.коло во Бундес лигата. Ова беше рутински триумф за Лајпциг, против најголемото изненадување на минатогодишното првенство. Домашните поведоа во 11. минута кога Опенда одлично се снајде во шеснаесетникот на гостите од Берлин. До крајот на полувремето Шволов ја имаше најдобрата шанса да го удвои водството. Се беше решено во …

Continue Reading

Прв пациент прими експериментална вакцина против рак, докторите велат најпрво ќе лекува карцином на кожата и белите дробови

Фармацевтската компанија Moдерна создаде експериментална вакцина која би можела да помогне во борбата против ракот, пишува The Sun. 81-годишен старец со неизлечив карцином на кожа е првиот човек кој прими експериментална вакцина уште во октомври лани. Неговиот идентитет не е објавен, но тој рече дека „се чувствува како да придонесува за нешто што може да им помогне на многу луѓе“. …

Continue Reading

Села: Контрабанда на ставот на Алијанса за Албанците преку статуси на Фејсбук нема да дозволиме

Претседателот на Централното собрание на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на вонредна прес-конференција во седиштето на партијата во Тетово објави дека свикува седница на ова партиско тело за в сабота на која ќе се бара одговорност за претседателот на партијата, Арбен Таравари. Села рече дека ставот за самостоен настап на изборите е поддржан од 99 отсто од членовите на Централното …

Continue Reading

Таравари добил поддршка од мнозинството во Собранието на партијата за приклучување на албанскиот опозициски фронт

Предлогот на Арбен Таравари партијата Алијанса за Албанците да настапи со албанскиот опозициски блок на следните избори, доби поддршка од членството на партијата. Како што објавија на нивната Фејсбук страница, за 24 часа се собрани потписи за поддршка од 80 од вкупно 133 члена колку што брои Собранието на партијата. „Иницијативата на претседателот Таравари доби поддршка од мнозинството собранија на …

Continue Reading

Србија утре ќе побара итна седница на СБ на ОН поради укинувањето на динарот во Косово, рече Петковиќ

Српскиот народ во Косово е во „многу тешка ситуација“ поради одлуката на Приштина за преодниот рок за укинување на динарот, рече Директорот на српската владина канцеларија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ. Најави дека Србија утре ќе побара итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради постоечките тензии. Петковиќ за РТС изјави дека косовскиот премиер Албин Курти започна криза …

Continue Reading