Двајца американски морнари исчезнаа во близина на брегот на Сомалија

Двајца морнари на американската морнарица се пријавени за исчезнати на море додека вршеле операции во близина на брегот на Сомалија, соопшти американската војска, додавајќи дека во тек се операции за пребарување и спасување за нивно лоцирање. „Морнарите беа распоредени во зоната на операции на 5-та флота на САД (C5F) поддржувајќи различни мисии“, соопшти американската Централна команда. Во соопштението се додава …

Continue Reading

Бајден ја започна војната за да го одвлече вниманието од неуспехот во Украина, рече Володин

Претседателот на САД, Џозеф Бајден реши да го нападне Јемен заради своите политички интереси за да го сврти вниманието на гласачите од неуспехот во Украина и американските внатрешни проблеми, изјави претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин. „Нападот беше извршен во име на политичките интереси на актуелниот американски претседател, кому му е потребна мала, победничка војна. Дури и поддржувачите на Бајден …

Continue Reading

Албанец кој работел во Тетово е пронајден мртов

МВР извести дека вчера во 19 часот во СВР Тетово било пријавено дека во тетовското село Порој, во објект на градежна фирма, А.Н.(43) од Р.Албанија, кој бил вработен во истата фирма, бил пронајден починат. „Oд страна на лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт. Увид бил извршен од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Тетово. Телото на починатиот …

Continue Reading

(Фото) „Може да летаат камења во радиус од 2 километри“ – издадено итно предупредување откако еруптираше вулкан во Јапонија

Вулкан на остров во југозападна Јапонија еруптира денеска, соопшти Јапонската метеоролошка агенција. Ерупцијата се случила во 00:22 часот по локално време на планината Отаке на островот Суваносе во префектурата Кагошима, соопшти Јапонската метеоролошка агенција. Во моментов нема извештаи за повредени, пишува Kiyodo News. Владата издаде предупредување за ерупција на трето ниво на скала од пет нивоа за Суванесеџима, со што …

Continue Reading

Хорор во Србија: татко си ги снимал малолетните ќерки со мажи и ги продавал снимките, уапсена и неговата партнерка

Маж од Крушевац и неговата емотивна партнерка се уапсени под сомнение дека сториле кривични дела против сексуалната слобода на штета на неговите малолетни ќерки од претходните бракови, а Основното јавно обвинителство и полицијата сега имаат тешка задача да утврдат дали макро или принудил некој од нив на проституција, пишуваат српските медиуми. Случајот е во фаза на преземање доказни дејствија, а …

Continue Reading

„Жолтата подморница“ потона во Лас Палмас

Foto/ EPA Фудбалерите на Лас Палмас го декласираа Виљареал со 3:0, во натпреварот од 20.коло во Примера. Домашните поведоа во осмата минута, кога стрелец беше Родигригес и тоа беше единствениот гол во првото полувреме. На 2:0 зголеми Хуан Мартин Херцог во 51. минута, а Родригес со својот втор гол на натпреварот во 63. минута го постави конечниот резултат. Фудбалерите на …

Continue Reading

Лажна е дојавата за бомба во Народната банка

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека e лажна пријавата за наводно поставена бомба во зградата на НБРСМ во Скопје. „Благодарение на воспоставените протоколи за безбедност од изминатата година за институциите а кои и НБРСМ ги имплементира, безбедноста е загарантирана со висок степен. Денеска по добиена пријава за наводно поставена бомба, од страна на Единицата за антитероризам при Бирото …

Continue Reading

Проф. Андовска: Во каков свињарник живееме

Скопје, европски град на некултурата 😣 Замислете дека сте странец и првпат го гледате Скопје. Ние сме изгледа навикнати, па не обраќаме внимание. Но, замислете дека сте странец. На Камениот мост, културно-историски споменик, има графити. Вардар не само што е каки боја, туку плива и цврст отпад по реката. Обраснато секаде. И ова е само еден поглед во ЦЕНТАРОТ на …

Continue Reading

Солза Грчева: Ова е комплицирано или Таче и за ова мора да ги праша Грците?

Во врска со новите лични документи кои луѓето со уцени ги тераат да ги вадат, а на телефон нема шанси да се закаже, што е проблемот да се направи следното: 1. Автоматски МВР од базите да ги извади податоците на луѓето кои немаат продолжено ВАЖЕЧКИ документи. 2. Да им ги направат документите бесплатно (само тие кои имаат некоја промена да …

Continue Reading