Чудо во Берлин, Фарските острови одиграа нерешено со Норвешка

Фарските острови, на сензационален начин, го освоија историскиот прв поен на Европските првенства. Фараните против фаворитот Норвешка одиграа 26:26, откако на помалку од 40 секунди до крајот на мечот имаа негатива од два гола. Вечерва, актуелниот шампион Шведска и Данска изборија пласман во следната фаза. Фарските острови во текот на целиот натпревар беа рамноправен ривал на теренот, осбено во вториот …

Continue Reading

Атлетик Билбао го доби дербито на Баскија

Foto/ EPA Фудбалерите на Атлетик Билбао го добија дербито на Баскија, едно од најголемите во шпанскиот фудбал. На домашен терен Атлетик славеше над Реал Сосиедад со 2:1 во 20. коло од шпанската лига. Атлетик одличната игра во првиот дел ја круниса со два гола. Во интервал од 13 минути стрелец беше Алехандро Беренгер во 30. и 43. минута. Во 87. …

Continue Reading

Словенија, Португалија и Холандија обезбедија место во втората фаза

Foto/ EPA Словенија, Холандија и Португалија обезбедија место во втората фаза на Европското првенство во ракомет. Словенците ја совладаа репрезентацијата на Полска со 32:25, обезбедија место во втората фаза и во исто време ја оставија Полска без шанси за второто место во групата. Најефикасен во словенечкиот тим беше Гапер Маргуч со шест гола, Деан Бомбач постигна пет. Полска ја предводеше …

Continue Reading

„Следната година се знае каде ќе бидам на овој ден“, рече Мицкоски откако му се падна паричката за Василица

По денешната посета на Вевчани каде присуствуваше на вевчанскиот карневал, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доцна попладнево беше во Волино – Дебарца каде се отвори нов штаб на партијата. Во пресрет на Василица се кршеше и лепче со паричка која се падна кај Мицкоски. „На трационалниот Василичарски собир во Волино, паричката од лебчето падна кај мене. Следната година веќе се …

Continue Reading

Нетанјаху: Никој нема да нè спречи, ниту Хаг, ниту Оската на злото

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху започна со разгледување на случајот што моментално поминува низ Меѓународниот суд на правдата, кој тврди дека Израел извршил државен геноцид во Газа. Тој рече дека неговата земја нема да биде одвратена од тужбата поднесена од Јужна Африка. „Никој нема да не спречи – ниту Хаг, ниту Оската на злото, никој“, рече тој. Адвокатите кои ја застапуваат …

Continue Reading

Во Газа нарушена грижата за 10.000 болни од рак, тврди Хамас

Здравствената грижа за 10.000 болни од рак е „нарушена“ во Газа поради „израелската агресија“, се наведува во соопштението на англискиот Телеграм канал на Хамас. Објавата, исто така, тврди дека околу 150.000 пациенти со хронични заболувања исто така не се во можност да добијат третман, а на 50.000 бремени жени им е потребна помош. „Здравствениот сектор во Газа е во состојба …

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

(Видео) Аврамовски погоди со ножички за Болуспор

Поранешниот македонски репрезентативец, Даниел Аврамовски, го постигна првиот гол за својот нов тим, Болуспор. Аврамовски постигна гол со ножички во 30.минута, на гостувањето кај Аданаспор. Натпреварот заврши со резултат 1:1. Болуспор се наоѓа на деветтото место во Втората турска лига. 🇹🇷 Goal: Daniel Avramovski | Adanaspor 0-1 Bolusporpic.twitter.com/6HycTp8xwa — FootColic ⚽️ (@FootColic) January 13, 2024

Continue Reading

Експлозија во Косовска Митровица: повредени се 13 лица, меѓу нив и деца

Во експлозија на плинска боца во куќа во Косовска Митровица, повредени се 13 лица, соопшти косовската полиција. Сите повредени, меѓу кои и деца, се префрлени на лекување во болница во јужниот дел на Косовска Митровица. Експлозијата се случила околу 16 часот и 30 минути, а според првичните информации била предизвикана од неисправна плинска боца, пренесува Телеграф.

Continue Reading

„Ние не ја поддржуваме независноста“, кажа Бајден за изборните резултати во Тајван

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека неговата земја не ја поддржува независноста на Тајван, откако на претседателските избори на островот победи Лаи Чинг-те, познат како Вилијам Лаи. „Ние не ја поддржуваме независноста“, рече Бајден. Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен им ја честиташе победата на кандидатот Лаи Чинг-те, како и на народот на Тајван за нивниот „цврст демократски систем“ …

Continue Reading