Бајден ја започна војната за да го одвлече вниманието од неуспехот во Украина, рече Володин

Бајден-ја-започна-војната-за-да-го-одвлече-вниманието-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на САД, Џозеф Бајден реши да го нападне Јемен заради своите политички интереси за да го сврти вниманието на гласачите од неуспехот во Украина и американските внатрешни проблеми, изјави претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин.

„Нападот беше извршен во име на политичките интереси на актуелниот американски претседател, кому му е потребна мала, победничка војна. Дури и поддржувачите на Бајден тврдат дека тој го прекршил Уставот. Ако САД се правна држава, Бајден треба да биде кривично гонет пред да започне светска војна, прилепувајќи се за власт со сета своја сила“, напиша Володин на Телеграм.

Тој истакна дека, во пресрет на претседателските избори во САД, рејтингот на Бајден е исклучително низок – само 38,9 отсто од Американците ги одобруваат неговите активности.

„Да имаше гласање денеска, Бајден ќе загуби. Вашингтон нападна суверена држава, прекрстувајќи ги нормите на меѓународното право и не грижејќи се за Повелбата на ОН“, заклучи Володин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK