Синоличка Трпкова: Нема веќе здраво ткиво за да може да заздрават и поединецот и системот

Кога ќе ја изгубиш вербата во луѓето, институциите, пријателите, колегите, медиумите и политичарите, губиш тло под нозе. Тогаш си сам, оставен сам на себе. Ова што ни се случува, колективно и индивидуално, е последица на децениско немање правда, на корупција, на непотизам. На безмилосна злоупотреба на институции, поединци, закони. Нема веќе здраво ткиво за да може да заздрават и поединецот …

Continue Reading

Царовска: Кој сака да остане во Македонија – на село!

Кој сака да остане во Македонија – на село! Мислам дека само тоа е начинот да се зачува татковината, со ренаселување на селата и стварање максимално независни домаќинства, надвор од систем. Градење на ново, наместо борба со старо и бајато. Идат тешки времиња, но ако не пробаме да ги трансформираме во подобри времиња, ќе останеме дрвја без корен, а тие …

Continue Reading

Еврото беше воведено пред 22 години, но 12,2 милијарди германски марки се уште се во оптек

Речиси 22 години по воведувањето на еврото, во оптек се уште 12,2 милијарди германски марки кои граѓаните не ги замениле за евро, објави Централната банка на Германија. „На крајот на ноември во оптек сè уште имаше 12,2 милијарди монети и банкноти од германски марки, односно 6,24 милијарди евра“, изјави директорот на германската централна банка Буркхард Балц во интервју за агенцијата …

Continue Reading

Лазар Ѓуров: Оти реално тука кој не полуди тој стварно не е нормален

Во денови кога ќе сфатиш реално со какви луѓе живееш тука, не да се иселиш ти доаѓа без пакување, во секунда да побегнеш без да се свртиш назад. Боже Господе какви себични, пасивни, несвесни а еден дел и многу неспособни и глупави а во исто време арогантни луѓе чекорат по ова парче земја. На сите кои се уште тука и …

Continue Reading

Данска ја освои бронзата на СП

Ракометарите на Данска ја освоија бронзата на Светското првенство. Во малото финале Данска ја победи Шведска во Хернинг со 28:27 (18:15). Данска до победата ја предводеа Ен Хансен, Кристина Јоргенсен и Мие Хојлунд со по пет гола. За Шведска подобри од останатите беа Оливија Мелегард и Лин Блом со по седум гола. Данска подобро го започна натпреварот, контролирајќи ги случувањата …

Continue Reading

Барселона го следи Романецот од Џенова

Фудбалскиот клуб Барселона покажува интерес за играчот на Џенова, романскиот репрезентативец Раду Драгушин, пренесуваат шпанските медиуми. Драгушин (21) е роден во Букурешт, а во помладите категории настапуваше за Спортул и Регал спорт. Во Јувентус се пресели во 2018 година, а за првиот тим на „старата дама“ одигра само четири натпревари. Романскиот фудбалер беше на позајмица во Сампдорија, Салернитана и Џенова. …

Continue Reading

Времето од утре стабилно со повисоки дневни температури

Времето во наредните денови ќе биде стабилно, на почетокот на неделата со ниски утрински температури, додека дневните ќе бидат во пораст. Во котлините наутро ќе има услови за појава на магла или ниска облачност и таму дневната температура ќе остане пониска, информира УХМР. Утре времето наутро ќе биде студено, а преку денот сончево. По одделни котлини ќе има услови за …

Continue Reading

(Видео) Русите поставија нова интерконтинентална балистичка ракета во силос во близина на Москва

Руските сили натоварија нова интерконтинентална балистичка ракета „Јарс“ во силос во базата Козелск во регионот Калуга, југозападно од Москва, соопшти руското Министерство за одбрана. Ракетата РС-24 (Јарс) долга 23 метри е дизајнирана да лансира повеќе нуклеарни боеви глави на различни цели. „Во комплексот Козелск, стратешките ракетни сили натоварија интерконтинентална балистичка ракета Јарс во фрлач на ракети“, соопшти Министерството за одбрана. …

Continue Reading

Се подготвува трејд на три екипи во Евролигата

Италијанскиот весник „Супер баскет“, кој веќе подолго време е и интернет портал, носи интересни информации во врска со трансферите на кошаркарите во Евролигата. Овој извор најавува трејд на три клуба. Размената би била реализирана во последните денови од 2023 година. Како што пренесува „Супер баскет“, Олимпија Милано е заинтересирана за услугите на грчкиот плејмејкер Ник Калатес, кој моментално настапува за …

Continue Reading