(Видео) Реал ја потопи „жолтата подморница“

Foto/ EPA Фудбалерите на Реал Мадрид го совладаа Виљареал на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ со резултат 4:1 во натпреварот од 17. коло на шпанската Примера. Реал со овој триумф повторно е лидер во лигата со бод и натпревар повеќе од Џирона. Домашните поведоа во 25. минута кога Џуд Белингем асистенцијата на Лука Модриќ со глава ја претвори во гол. До крајот …

Continue Reading

Франција преку Норвешка до третата светска титула

Foto/ EPA Франција ја освои титулата на женскиот Мундијал. Во финалето, Франција ги победи бранителките на трофејот Норвежанските со 31:28 (20:17). Франција трет пат, во седмото финале, го освои златниот медал. Апсолутно заслужено, бидејќи на ова Светско првенство два пати успеа да ја победи Норвешка. Со исклучок на првите 15 минути, кога Норвешка стекна предност од два гола, Франција во …

Continue Reading

Првото клупско СП со 32 клуба ќе се игра во САД

Првото Светско клупско првенство на ФИФА во новиот формат, со 32 екипи, ќе се игра од 15 јуни до 13 јули 2025 година, во Соединетите Американски Држави, потврди во неделата Меѓународната фудбалска федерација. На турнирот ќе учествуваат клубови од сите шест конфедерации, а 12 од 32 екипи ќе бидат од Европа. Она што засега е познато е дека Челзи, Реал …

Continue Reading

Израелската војска откри голем тунел во Газа, Хамас уништи повеќе тенкови(ВИДЕА)

Израелските одбранбени сили (ИДФ) на 17 декември соопштија дека го откриле досега најголемиот тунел за напад на Хамас во северниот дел на Појасот Газа. Тунелот, од кој околу четири километри беше откриен од ИДФ, во некои области се спушта на околу 50 метри под земја. И покрај големите димензии, тунелот не навлегува на израелска територија. Едно од окната е пронајдено …

Continue Reading

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница УСЈЕ

(07.12.2023 – 14.12.2023) Легенда: ИСДВ – измерена средно-дневна вредност ГВЕ – гранична вредност на емисии (Законски максимално дозволена вредност) * По отстранувањето на дефектот, Ротирна печка 4 е пуштена во работа на 08.12.2023 *** Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени со Закон Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ  се мониторираат 24 часа, 365 …

Continue Reading

Предвремени избори во Србија: Излезните анкети најавуваат победа на Вучиќ во парламентот, но Белград го добива опозицијата

Во Србија денеска се гласаше на предвремени избори. Последните анкети покажуваат дека Вучиќ и социјалистите, кои се неговите традиционални коалициски партнери, можат да соберат повеќе од 50 отсто од гласовите, додека опозициската коалиција „Србија против насилството“ добива поддршка од речиси 24 отсто. Според излезните акнети, се очекува уште три коалиции да го поминат прагот од три проценти за влез во …

Continue Reading

(Видео) Ливерпул без решение за бункерот на „црвените ѓаволи“

Foto/ EPA Без победник заврши најголемото дерби во англискиот фудбал помеѓу Ливерпул и Манчестер јунајтед немаше голови. Манчестер јунајтед со јасна цел дојде на „Енфилд“, да не прими гол. На крајот бункерот издржа. Статистиката вели дека Ливерпул ја имал топката во своите нозе 68 проценти од времето, кон голот на противникот упатил 34 удари, осум од тие удари одеа во …

Continue Reading

Лазар Ѓуров: …еј!!! Ај молим те не шири негативна енергија…..мисли позитивно….лелееее колку си конфликтен

  1. Признавање и прифаќање дека имаме проблем. 2. Точно дефинирање на проблемот. …се првите два многу важни чекори во процесот на решавање на проблеми. Во Македонија: 1. Имаме проблем. …еј!!! Ај молим те не шири негативна енергија…..мисли позитивно….лелееее колку си конфликтен …полека, кај брзаш … Проблемот си останува. Сите пијат и јадат по кафани со здравици: Живели, Само здрвје …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Спасовски се согласува со Агелер, тогаш да си поднесе оставка, зошто од 10 години за кои зборува таа тој е министер скоро 9

Го повикуваме Спасовски да се разбуди или да се отрезни. Трагедија е сама по себе неговава изјава дека се согласува со Агелер дека неказнивоста на криминалците е голем проблем на државата. Ако се согласува со Агелер нека си поднесе оставка, зашто од 10-те години за кои збори Агелер тој е министер за внатрешни скоро 9 години, велат од ВМРО-ДПМНЕ. – …

Continue Reading