(Видео) Русите поставија нова интерконтинентална балистичка ракета во силос во близина на Москва

Видео-Русите-поставија-нова-интерконтинентална-балистичка-ракета-во-силос-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуските сили натоварија нова интерконтинентална балистичка ракета „Јарс“ во силос во базата Козелск во регионот Калуга, југозападно од Москва, соопшти руското Министерство за одбрана.

Ракетата РС-24 (Јарс) долга 23 метри е дизајнирана да лансира повеќе нуклеарни боеви глави на различни цели. „Во комплексот Козелск, стратешките ракетни сили натоварија интерконтинентална балистичка ракета Јарс во фрлач на ракети“, соопшти Министерството за одбрана.

Министерството за одбрана објави видео од транспорт на огромен проектил во силос и натоварен во лансер. Видеото е придружено со жестока рок музика.

Русија го има најголемиот арсенал на нуклеарно оружје во светот, а веднаш зад неа се САД. Русија и САД заедно контролираат повеќе од 90% од светското нуклеарно оружје.

Русија има околу 5.889 нуклеарни боеви глави, додека САД имаат околу 5.244, според Федерацијата на американските научници. Од нив, Русија и САД имаат околу 1.670 стратешки распоредени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK