Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Пронајдени двете девојчиња од струшко што беа пријавени дека се оддалечиле од домот

Полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар при СВР Скопје во центарот на Скопје ги пронајдоа двете малолетни девојчиња А.С.(15) од с.Лажани, струшко и Т.П. (14) од с. Мораишта, струшко и тие ќе бидат предадени на родителите. Двете девојчиња и претходно биле пријавувани дека се оддалечувале од домот и биле враќани.

Continue Reading

Две години условен затвор и 250.000 евра глоба: познатата француска актерка Изабела Аџани е осудена за даночно затајување

Кривичниот суд во Париз вчера ја осуди познатата француска актерка Изабела Аџани на 2 години условен затвор и глоба од 250.000 евра за затајување данок и перење пари. Таа е прогласена за виновна за фиктивно престојување во Португалија за даночни цели во 2016 и 2017 година, како и за пријавување донација од 2 милиона евра како заем. Префрлила и 120.000 …

Continue Reading

(Видео) Страшен судар на возови во Пекинг: повеќе од 500 луѓе повредени, дури 102 со скршеници

Повеќе од 100 луѓе се повредени, а повеќе од 500 се пренесени во болница откако два воза се судрија во Пекинг, објавија кинеските државни медиуми. Како што јавуваат медиумите, инцидентот се случил вчера околу 19 часот по локално време, кога возовите се судриле при обилни снежни врнежи, додека се движеле надолу по линијата на метрото Чангпинг. Наутро од болница се …

Continue Reading

Запленети над 4,3 тони марихуана вредни над 10 милиони евра во гостиварско

Од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи, Единица за недозволена трговија со дрога и полициски службеници од ОВР Гостивар и надлежен Јавен Обвинител од ОЈО Гостивар, по претходно издадена Наредба од Основен суд Гостивар од правно лице во село Врапчиште – Гостивар, одземена е марихуана во вкупна …

Continue Reading

МВР: Родителите да не се вознемируваат, лажни се денешните дојави за бомби во Кочани

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека протоколите за проверки и безбедност на училиштата функционираат и веднаш се преземаат соодветни мерки доколку се појават дојави за наводно поставени експлозивни направи. „Апелираме до родителите да не се вознемируваат, училиштата се безбедни. Потсетуваме дека раководствата на училиштата имаат обврска да ги следат и имплементираат мерките на Владата односно насоките од Министерството …

Continue Reading

Ресен слави со семејството на Ристо Георгиевски за новиод Хјундаи ТУСОН освоен на инстант лоз на ДРЖАВНА ЛОТАРИЈА

Со Државна лотарија постојано се нижат убави и среќни вести Во најубавиот месец во годината, Државна лотарија Ви претставува уште еден среќен добитник кому му ја разубавивме годинава што изминува. Тимот на Државна лотарија заедно со Марјана го посетија градот на јаболката − Ресен каде што се сретнавме со новиот добитник на Hyundai Tucson,  Ристо Георгиески и неговото семејство. Марјана …

Continue Reading

ИДФ: Сирени се огласија во Ерусалим

Сирените за воздушен напад  се огласија во Ерусалим околу 17 часот по локално време, а одбранбениот систем „Железна купола“ на земјата пресретна ракети над градот, соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ). „По 70 дена континуирано ракетно истрелување низ целата земја, како што се приближува Шабат, сирените се огласуваат во Ерусалим“, се вели во соопштението на ИД. Тоа беше првиот ракетен напад …

Continue Reading

Ваква здравствена состојба не посакувам никому: Боки 13 побара од Апелација да добие фер судење за да ја докаже својата невиност

Бојан Јовановски побара од Апелација да добие фер судење за да ја докаже својата невиност.   „Од денешната јавна седница пред Апелациониот суд Скопје: Барам фер судење во повторена постапка пред Основниот кривичен суд, милост не барам! Во однос на мојата здравствена состојба, ќе се огласам сега за прв и последен пат: Јас сум со траен инвалидитет, кој не е …

Continue Reading

Украински политичар упаднал на седница и фрлил три гранати, има мртви и ранети

Член на селскиот совет активирал најмалку три гранати во преполна просторија во зградата на локалната власт во Керецки, во областа Закарпатија, соопшти украинската национална полиција. Според прелиминарните информации, најмалку едно лице загинало, а 26 се ранети, од кои шест се во тешка состојба, пишува Киев Индипендент. Не е познато дали службеникот што ги активирал гранатите е ранет или убиен. Полицијата …

Continue Reading