Обвинителката во случајот против Жан Митрев: Уф, се уморив, да продолжиме друг пат!

Искра Хаџи Василева, обвинителка во случајот против клиниката и против доктор Жан Митрев, на денешното рочиште ги читаше имињата на пациентите со потсмев. Откако на барање на судијата беше побарано материјалните докази да се презентираат во целост и непосредно, обвинителката Хаџи Василева иако се противеше на оваа постапка, сепак почна со читање. По само делумно презентирање на еден поднесок, кој …

Continue Reading

Првиот супер-џи во сезоната му припадна на Кирхмајр

Победник на трката во супер-џи што се одржа во петокот во рамките на Светскиот куп во Вал Гардена, Италија, е Австриецот Винсент Крихмајр. Крихмајр победи со време 1:28.39 минути. Овој резултат беше за само 0.02 секунди подобар од оној на сонародникот на Кирхмајр, Даниел Хеметсбергер. На третото скалило на подиумот се најде швајцарскиот скијач Марко Одермат, кој пред неколку дена …

Continue Reading

Aпсење во Горно Соње, приведен криминалец баран со потерница

Во скопското село Горно Соње денеска во 12.20 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода Ј.В.(46) од Куманово, со живеалиште во Скопје. МВР соопшти дека тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од една година и шест месеци, за сторено кривично …

Continue Reading

Халкбанк приреди несекојдневен уметнички спектакл во Археолошки музеј

Скопје, 15 декември: Вчера (14 декември) во Археолошки музеј на Република Северна Македонија се одржа еден несекојдневен настан, корпоративна изложба инспирирана од вечните идеи и креации во рамки на проектот „Трајни културни вредности“  во организација на Халкбанк АД Скопје. Од Халкбанк потенцираа дека се горди на овој проект, започнат пред две години и крунисан со вчерашниот настан, корпоративна изложба на …

Continue Reading

Се трага по 15 годишна штитеничка од СОС – Детско село

Во 02.00 часот во Полициската станица Гази Баба, од СОС – Детско село било пријавено дека од установата се оддалечила А.Д.(15) од Велес, која и претходно се оддалечувала и била враќана. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Continue Reading

Влегол во куќа во Куманово вооружен со пушка, пиштол и нож за да наплати наводен долг

Во 05.45 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.Ѓ.(40) од Куманово. Тој се сомничи дека со употреба на сила влегол во куќа во населбата Карпош во Куманово и со закана со оружје кон сопственичката К.С.(41) одзел пари поради наводен долг на нејзиниот сопруг кон него. Кај него биле пронајдени ловечка пушка, пиштол, нож и одземените пари. …

Continue Reading

Димитриевски: Македонија во моментов се трансформира во приватна држава, треба да се влезе во процес да се ослободи државата

“Живееме во екстремно централизирана држава каде што локалните власти немаат големи можности за да манифестираат и реализираат сериозни проекти бидејќи парите генерално се централизирани во државата, а централната власт максимално од ден во ден ги злоупотребува со голем број на афери коишто се секојдневие и сметам дека треба да се влезе во процес за да се ослободи државата. Македонија во …

Continue Reading

Со НЛБ Mastercard кредитните картички, празниците траат подолго

Во пресрет на најубавиот период од годината и во духот на празнувањето и дарувањето, НЛБ Банка започнува промотивна кампања овозможувајќи им на корисниците на НЛБ Mastercard кредитните картички да уживаат во празниците и празничните купувања, малку подолго и малку поинаку од останатите. Имено, корисниците на НЛБ Mastercard кредитните картички кои во периодот од 15.12.2023 до 15.01.2024 година ќе пазаруваат со …

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Лица од Дебар спречени во обид на шверц на добиток кон албанска територија

Вчера околу 17.40 часот, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор Блато при Регионалниот центар за гранични работи Запад ги лишиле од слобода О.З(44) и еден малолетник, двајцата од Дебар, поради сомнение за сторено кривично дело по член 278 од Кривичниот законик – „криумчарење“ со жив добиток преку државна граница. Тие биле задржани во полициска станица …

Continue Reading