Украински политичар упаднал на седница и фрлил три гранати, има мртви и ранети

Украински-политичар-упаднал-на-седница-и-фрлил-три-гранати-има.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧлен на селскиот совет активирал најмалку три гранати во преполна просторија во зградата на локалната власт во Керецки, во областа Закарпатија, соопшти украинската национална полиција. Според прелиминарните информации, најмалку едно лице загинало, а 26 се ранети, од кои шест се во тешка состојба, пишува Киев Индипендент.

Не е познато дали службеникот што ги активирал гранатите е ранет или убиен. Полицијата соопшти дека инцидентот се истражува како потенцијален терористички напад. Властите не го соопштија идентитетот на осомничениот сторител, но „Украинска правда“ и други медиуми наведуваат дека станува збор за Серхи Батрин, член на партијата „Слуга на народот“.

Застанал до вратата и фрлил три гранати

Инаку, состанокот на селскиот совет беше пренесуван во живо на Фејсбук. На видеото се гледа како маж влегува во просторијата за време на жестока расправија, околу 90 минути по почетокот на состанокот. Потоа стои покрај вратата околу 30 секунди пред да фрли три гранати во средината на собата.

Регионалниот медиум Zakarpattia24 сподели видео од Батрин како се жали на други локални функционери. Закарпатиа24, исто така, објави дека Батрин претходно се расправал со колегите кои го поддржале зголемувањето на платите на шефот на селскиот совет.

Пред да ги активира гранатите, Батрин наводно се скарал со своите соработници кои одбиле да застанат на негова страна. Zakarpattia24 пишува дека Батрин потоа заминал и се вратил со гранати. Многу Украинци имаат пристап до оружје поради војната со Русија, но сè уште нема докази дека нападот е директно поврзан со конфликтот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK