(Видео) Димитриевски капитулираше во 95.минута – Пораз на Рајо во Памплона

Фудбалерите на Осасуна го совладаа Рајо Ваљекано со 1:0 во натпреварот од 17. коло на шпанската Примера. Во првиот половина час Рајо пропушти две одлични прилики преку Лежен и Мунин, а на крајот од првото полувреме сериозно се закани Де Томас со слободен удар. Де Томас можеше да постигне гол во 59. минута, но голманот на Осасуна, Херера одлично интервенираше. …

Continue Reading

(Видео) Реистад ја расплака Данска – Норвешка ќе го брани светското злато против Франција

Женските ракометни репрезентации на Норвешка и Франција ќе се борат за златниот медал на Мундијалот чии домаќини се Шведска, Данска и Норвешка. Норвешка во драмтичен меч, по две продолженија со гол во последната секунда ја победи Данска со 29:28, во регуларниот дел мечот заврши 23:23, а по првото продолжение беше 25:25. Во второто полуфинале Франција лесно се справи со Шведска …

Continue Reading

Ковачевски: 20 икони од нашето културно наследство, после една деценија се вратени во државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва присуствуваше и се обрати на настан по повод враќање на незаконски изнесени икони од Северна Македонија. „Денеска сите ние сведочиме на еден историски чин, за прв пат во нашата држава, успешно заврши реституција на културно наследство. 20 наши икони репрезент на она што се творело на крајот од 18-ти и …

Continue Reading

Израел: По грешка убивме тројца заложници, мислевме дека се закана

Одбранбените сили на Израел тврдат дека тројца израелски заложници во Газа по грешка биле идентификувани како закана и убиени. „За време на борбите во Шеџаја во северниот дел на Газа, ИДФ по грешка идентификуваше тројца израелски заложници како закана. Како резултат на тоа, војниците пукаа кон нив и тие беа убиени“, изјави портпаролот на ИДФ Даниел Хагари на денешниот брифинг. …

Continue Reading

Курти: Косово што поскоро да добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ

Точно една година по поднесувањето на апликацијата за членство на Косово во Европската унија, косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Косово треба што поскоро да добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ. Оценувајќи го како историско отворањето на преговорите за членство на Украина и Молдавија во ЕУ, Курти рече дека членството на земјите од Западен Балкан е начин …

Continue Reading

Хрват исчезна во Холандија каде заминал на привремена работа

36-годишниот Драган Кресовљак исчезнал во Холандија каде заминал на привремена работа. Драган е роден во Пожега. Во моментот на неговото исчезнување, тој престојувал во Горинхем во Холандија. Исчезна пред две недели, поточно на 2 декември. Висок е околу 180 сантиметри, има кафена коса и зелени очи, слаб е и носи обетка на левото уво. „Доколку имате информации за ова лице, …

Continue Reading

Напаѓач во САД убил три жени, па пукал во себе

Се верува дека маж во централниот дел на американската сојузна држава Илиноис убил три жени и ранил еден маж пред да се самоубие, соопштија американските власти. Полицајците најпрво пронајдоа мртва жена и маж со прострелна рана во куќа во Ешленд, во близина на Спрингфилд, пренесе АП. Агенцијата додава дека ранетиот ја упатил полицијата во друга куќа на истото место, каде …

Continue Reading

Ја силувал ќерка си од шестгодишна возраст и ја терал да ја шири верата во Хрватска

Маѓ од Хрватска е осуден на 23 години затвор за силување на својата ќерка. Како што објави Јутарњи, 45-годишниот маж ја силувал својата ќерка од нејзината шеста година, а малтретирањето продолжило се до август минатата година, кога мажот бил уапсен. Од 2013 година до минатата година, на штета на својата ќерка која сега има 17 години, извршил 341 кривично дело …

Continue Reading

ЕОС Матрикс на дебата со студентите од Економскиот факултет при УКИМ – младите сакаат поголема финансиска писменост

Над 50 % од младите лица во Европа сакаат поголема финансиска едукација, а високиот интерес за поголемо познавање на светот на финансиите главно се должи на турбулентната економска состојба. Енергетската криза што ја зафати Европската унија дополнително влијаела на зголемување на потребата од финансиската писменост кај младите лица и можноста за промена на навиките. Овие наоди се дел од Истражувањето …

Continue Reading