ИДФ: Сирени се огласија во Ерусалим

ИДФ-Сирени-се-огласија-во-Ерусалим.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСирените за воздушен напад  се огласија во Ерусалим околу 17 часот по локално време, а одбранбениот систем „Железна купола“ на земјата пресретна ракети над градот, соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ).

„По 70 дена континуирано ракетно истрелување низ целата земја, како што се приближува Шабат, сирените се огласуваат во Ерусалим“, се вели во соопштението на ИД.

Тоа беше првиот ракетен напад врз градот во последните неколку недели, објави Би-Би-Си.

Претходно денеска, советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џејк Саливан разговараше во Ерусалим со израелските власти за нестабилната ситуација долж либанско-израелската граница, нагласувајќи дека Вашингтон нема да толерира закани од либанската милитантна група Хезболах во северен Израел, но дека тие може да се решат дипломатски.

Претседателот на палестинските власти Махмуд Абас денеска се сретна со Саливан во Рамала.

По тој повод, Абас ја истакна потребата од итен прекин на израелската агресија врз Палестинците, особено во Појасот Газа, пренесе палестинската новинска агенција ВАФА.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK