Николоски: ИК донесе одлука, претседателот Мицкоски ќе го предводи РИШ за следните избори, на Конвенција ќе се бира кандидат за претседател на Македонија, одиме на огромна и јасна победа

Во моментот се одржува седницата на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Седницата на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМННЕ започна со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од монструозното убиство кое се случи во Скопје и ја потресе целокупната домашна и регионална јавност. Оваа седница на Извршниот комитет доаѓа по лидерската средба на која што беа утврдени датумите за споени претседателски …

Continue Reading

(Видео) Спасовски потврди: Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Турција

Директниот извршител на убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски,  Љупчо Палевски-Палчо,  е уапсен во Турција по меѓународната потерница која ја објави МВР, потврди вечерва на прес-конференција, министерот, Оливер Спасовски. Повеќе детали наскоро.

Continue Reading

Осомничените за убиството на Вања и Панче донесени во Кривичен со избричени глави и затворски одела, се бара продолжување на притворот

Четворица осомничени за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски беа донесени во Кривичниот суд вечева, каде судија треба да одлучи дали ќе им го продолжи притворот. Тие беа спроведени со лисици под силно полициско присуство, облечени во затворски одела и со избричени глави. Тројцата од нив се дел од партијата „Десна“ на првоосомничениот, Љупчо Палевски – Палчо, …

Continue Reading

Проф. Ристова – Астеруд: Нашиве домашни воук-бригади нешто друго да ти ги мачело цело ова време

Ами ова што сте го пишале многу „нормално“, нема што. А и многу јака „теорија“, нема врска што очи боде со недоследност и противречност, и ич немотивирана од проблематични вредносни ориентации, и , скраја, од предрасуди, а и шовинизам до даска, како врвен индикатор за сопствената „прогресивност“ по идентитетски логики. Не е единствено, но е најилустративно. Нашиве домашни воук-бригади нешто …

Continue Reading

Трекхаус рејсинг ќе се натпреварува во Мото ГП шампионатот

Американскиот тим Трекхаус рејсинг, од следната сезона, ќе се натпреварува во Мото ГП шампионатот. Трекхаус рејсинг, го презеде тимот РНФ кој веќе не постои. Американскиот тим ќе се натпреварува како сателитска екипа на Априлија. По завршувањето на сезоната, компанијата Дорна спортс објави дека РНФ остана без место во шампионатот, поради бројните прекршувања на договорот, што влијаеше на имиџот на Мото …

Continue Reading

Д-р Лазаров: Едно да во кажам, природно право да си ги одбраниш и заштитиш децата е над законот напишан на хартија

  Нема ништо нормално во тоа да некој полнолетен со кола се мота околу школо и кани и на кафе малолетно девојче! Едно да во кажам, природно право да си ги одбраниш и заштитиш децата е над законот напишан на хартија, превземете и напрајте ред и мир, во спротивно ќе има хаос.

Continue Reading

Детали за бегството на Палевски: влегол во Бугарија во саботата – дента кога МВР јави дека има уапсени

Првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, избегал од Македонија, преку Србија, па низ Бугарија се упатил кон Турција. Според информациите на Јавното Обвинителство, Љупчо Палевски-Палчо во саботата, на 2 декември, бил регистриран на граничниот премин Калотина помеѓу Србија и Бугарија, по што се упатил кон Турција на преминот Капитан Андреево. Ова се случувало дента кога министерот за внатрешни работи, Оливер …

Continue Reading

Софија Куновска: Срам, огорченост и одговорност

Срам, огорченост и одговорност Како поединец, незадржливо силна ми е потребата да споделам дека чувствувам и срам и огорченост, но и одговорност за мирнотијата со која највредниот и најумниот слој на државата, во папучи пред телевизор, немо ги очекува одговорите на прашањата кои катадневно се испречуваат пред нас и се однесуваат на исклучително големи теми. Не, не се тоа тривијални …

Continue Reading