Триесеттина пливачи на годинашниот Охридски пливачки маратон

– Триесеттина пливачи од светската елита ќе бидат учесници на годинашното 36-то по ред издание на Охридскиот пливачки маратон Претставници на Општина Охрид и на Националната пливачка федерација денеска одржаа состанок посветен на почетокот на подготовките за организирањето на годинешното издание на маратонот, при што е разговарано по однос некои од потребните технички и логистички услови за целокупната организација на …

Continue Reading

ФИА забрани качување на заштитната ограда по завршување на трките во Ф1

– Раководството на Формула 1 пред претстојната Голема награда на Австралија им се закани со казни на сите тимови доколку член на клупскиот персонал се качи на заштитната ограда за време на прославата по завршување на трката. Британските медиуми објавија денеска дека со овој чекор се става крај на долгогодишната традиција тимскиот персонал да ги отпоздравува своите возачи во моментот …

Continue Reading

Алонсо: Во Австралија одиме да го надградиме успехот од првите две трки сезонава

– Пилотот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо го сподели своето мислење за изгледите на тимот на претстојната трка од Формула 1 шампионатот. – Заминуваме за Австралија во одлично расположение по две последователни пласмани на подиумот и со нетрпение очекуваме да го надградиме нашиот успех овој викенд. Досега нашиот болид одлично се покажа на две патеки кои се сосема различни по …

Continue Reading

Тинејџерката Меклнтош го подобри светскиот рекорд на 400 метри слободен стил

– Нова светска рекордерка на 400 метри слободен стил е 16-годишната канадска пливачка Самер Меклнтош, која најдобриот резултат на сите времиња го исплива на националните квалификации за Светското првенство. Новиот светски рекорд во оваа дисциплина изнесува 3:56, 08 со што младата Канаѓанка за 32 стотинки го подобри досегашното најдобро време, кое го постави Арни Титмус од Австралија. – Ова е …

Continue Reading

Џошуа ќе се збогува со боксот ако загуби од Френклин

– Британскиот боксер Ентони Џошуа изјави денеска дека ќе ја заврши својата успешна кариера доколку в сабота загуби од Американецот Џермејн Френклин. Џошуа овој викенд во Лондон се враќа во рингот по двата последователни порази од Украинеџот Олександар Усик и најави дека ќе се повлече во случај на трет пораз во низа. „Да. Ќе се пензионирам ако загубам. Тука не …

Continue Reading

Алонсо: Само четири мои сезони во Ф-1 од 20 беа разочарувачки

Фернандо Алонсо изјави дека не жали како испаднала неговата кариера во Формула 1 и истакна дека не се согласува со критиките за неговите одлуки. – Би рекол дека од 20 сезони во Формула 1 само четири беа разочарувачки, кога Мекларен-Хонда  не беше конкурентна. Но, во текот на преостанатите 16 сезони, се борев за подиуми и победи – ова е нешто …

Continue Reading

Доменикали: Би сакал да ги намалам тренинг-возењата на минимум, тие се интересни само за инженерите

Извршниот директор на Формула 1, Стефано Доменикали има намера да го промени форматот за време на гран-при викендите. – Би сакал да ги сведам тренинзите на минимум, тие се интересни само за тимските инженери, не и за гледачите. Заедно со други менаџери работиме во оваа насока. На следниот состанок на Комисијата за натпреварувањето во Ф-1 ќе го изнесам мојот предлог. …

Continue Reading

Пике казнет поради расизам

Поранешниот шампион во Формула 1, Бразилецот Нелсон Пике, е казнет со 950.000 долари поради расистички и хомофобични коментари на адреса на возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, одлучи судот во Бразилија. Пике (70) е казнет бидејќи во 2021 година употребил навредлив израз коментирајќи го инцидентот меѓу Хамилтон и возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен на трката за Големата награда на Велика Британија. Тужбата …

Continue Reading

Одбојкарките на Работнички по шести пат го освоија Купот на Македонија

Одбојкаркоте на Работнички Скопје ја одбранија ланската куп титула со триумф над Наковски Волеј со 3:1 (23:25, 25:18, 30:28, 25:16) во финалето на турнирот во Радовиш. Струмичкиот клуб го доби првиот сет, но скопјанките направија пресврт и на крајот му се израдуваа на пехарот притоа недозволувајќи Наковски волеј да се реваншира за поразот во финалето пред две години. Тамара Стојанова …

Continue Reading

Светската атлетика ќе ги исклучи трансродовите жени од женските натпреварувања

Светската атлетика одлучи да ги исклучи трансродовите жени кои поминале низ машки пубертет од женските натпревари, јави Скај Њуз. Претседателот на телото, лордот Себастијан Коу, рече дека е преземена „одлучна акција“ за „да се заштити женската категорија во нашиот спорт“. Лордот Коу на прес-конференција во Монако рече: „Советот се согласи да ги исклучи трансродовите спортисти кои од мажи станале жени …

Continue Reading