Јанчев: На власт дојдоа газејќи преку мртви. Цела кампања водеа на трагични настани

На власт дојдоа газејќи преку мртви. Цела кампања водеа на трагични настани. Да беа опозиција сеа скандали ќе правеа и крокодилски солзи ќе ронеа. Плус за секакви глупости прават прес-конференции, а за ова ја оставија цела држава синоќа без сон. И сабајле, откако се наспаа, свикаа прес и ги искритикува сите за ширење дезинформации и шпекулации. Кажаа дека безбедноста е …

Continue Reading

Проф. Најчевска: Зошто не смее да има смртна казна?

Зошто не смее да има смртна казна? 1. Затоа што секогаш постои можност од грешка и во тој случај казната станува убиство. 2. Затоа што за различни групи луѓе има различни нешта заради кои би требало да се изрече смртна казна (за некого смртна казна треба да се изрече за сексуална ориентација, навреда на верата, навреда на власта, предавство, …). …

Continue Reading

Бигорски манастир: Сочувство по повод немилите настани

Свештената Бигорска Обител, со својот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, го изразува своето најдлабоко сочувство до блиските на убиените Панче Жежовски и Вања Ѓорчевска, утешувајќи ги дека во овие трагични и тешки моменти молитвите и срцата на монашкото братство се со нив. Усрдно се молиме за покој на душите на настраданите, стоејќи со цврста вера дека милостивиот Христос Бог ќе …

Continue Reading

Уставен привремено ја стопира ислатата на 30 отсто повисоки плати во Министерство за финансии

Уставниот суд поведе постапка за преиспитување на уставноста на членот 66 став 3 од Законот за буџети, со кој се овозможи покачување за 30 отсто на платите на вработените во Министерството во финансии и органи на државна управа кои вршат работи поврзани со Буџетот. Подносителот на иницијативите Mирослав Драганов ги оспорува Автентичното толкување на членот 66 став 3 од Законот …

Continue Reading

Приведено уште едно лице под сомнение дека му помогнало на Палевски да избега во Бугарија, па во Турција

Приведено е уште едно лице за помагање на првоосомничениот во случајот со двојното убиство, Љупчо Палевски-Палчо, да ја напушти државата. Според информациите од Обвинителството, станува збор за четириесет и шестгодишен скопјанец, а сомневањата се дека го возел Палевски кон Бугарија, а потоа и во Турција. „Основаното сомневање дека осомничениот го сторил кривичното дело произлегува од досега прибавените докази од Бирото …

Continue Reading

Пукање во центарот на Куманово

Пукање имало попладнево во центарот на Куманово, потврди кумановската болниција. Според привичните информации, во пукањето едно лице се здобило со повреди на нозете. Полицијата најави повеќе детали по завршување на увидот.  

Continue Reading

Претседателот на Замбија се надева дека заробените рудари се уште се живи

Претседателот на Замбија, Хакаинде Хичилема  изјави дека се надева дека најмалку 25 рудари заробени пред четири дена од лизгање на земјиштето во отворен рудник за бакар се уште се живи, додека операцијата за спасување продолжува. Рударите во рудникот Шесели во Чингола, на околу 400 километри северозападно од Лусака, останаа заробени на три локации откако обилните дождови ја поплавија јамата, соопшти …

Continue Reading

НЛБ го подобри својот ЕСГ рејтинг

Дали некогаш сте се запрашале каква трага би оставиле зад себе ако вашиот свет денес престане да се врти? Во НЛБ Групацијата, каде наш фокус е создавање на подобар свет, ова прашање си го поставуваме секојдневно. Како една од клучните банкарски и финансиски институции во Југоисточна Европа, ние сме свесни за одговорноста што ја носиме за нашиот матичен регион. Горди …

Continue Reading

Анѓушев: Нема никаква основа за ограничување на мојот влез во САД, одлуката ќе ја обжалам

Во текот на мојот мандат во Владата на Република Северна Македонија од 2017-2020 година работев со целосно почитување на сите закони и уставни одредби на државата, и во интерес на македонската економија и на демократските принципи на кои почива нашата земја. Четири години по моето самоиницијативно повлекување од Владата, нема никаков судски процес за било кој сегмент од моето работење, …

Continue Reading