(Видео) Браќата Вилијамс го решија Рајо Ваљекано

Столе Димитриевски и Рајо Ваљекано нема по добро да го паметат гостувањето на „Сан Мамес“ во Билбао. Во 14 коло, Атлетико го декласира Рајо Ваљекано со 4:0. Серијата ја отвори Гурузета во 23 минута по додавањето на Санчет. Рајо Ваљекано немаше среќа на стартот од вториот дел, во 47. минута Еспино ја затресе сопствената мрежа. Триумфот на домашните го потврдија …

Continue Reading

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на група жени, а Хамас одби, изјави за „Си-Ен-Ен“ извор запознаен со преговорите. Додека преговорите за жените беа во ќорсокак, Хамас се залагаше за отворање на разговорите за ослободување на мажите, според изворот, веројатно под различни услови. Израел ја отфрли идејата, …

Continue Reading

(Видео) Опасноста од цунами на Филипините е надмината, објави Геолошкиот институт на САД

Врз основа на сите достапни податоци, заканата од цунами од земјотресот на Филипините сега помина, соопшти Геолошкиот институт на САД. Сепак, локалните власти се уште не го повлекле своето предупредување. Опасноста од цунами во Јапонија и на Филипините беше издадена по разорниот земјотрес од 7,6 степени. Significant #earthquake damage in Butuan, #Caraga, #Philippines. These images were from a hospital, a …

Continue Reading

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол дека во четвртокот, на подрачјето на Центар, двајца малолетници од Скопје со закана со остар предмет извршиле полов напад врз неговиот малолетен син и му одзеле личен предмет. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, велат од МВР.

Continue Reading

Три хороскопски знаци кои се познати по честите промени во расположението

Расположението понекогаш е како времето – променливо и непредвидливо. Еден момент можеме да почувствуваме бура од емоции, а следниот сончев мир. Овие промени можат да бидат резултат на голем број фактори, вклучувајќи го и хороскопскиот знак во кој сме родени. Според астролозите, три хороскопски знаци имаат најголема склоност кон променливо расположение. Рак Раковите се познати по нивната емоционална длабочина и …

Continue Reading

Пронајдени тинејџерките кои со денови беа исчезнати во Грција

Среќно заврши потрагата по 13-годишната Елефтерија и 14-годишната Катерини во Калитеа, Грција, кои беа исчезнати од четвртокот на 30 ноември, јавуваат грчките медиуми. Според соопштението на грчката невладина организација „Насмевката на детето“, двете девојчиња биле пронајдени утрово и се во добра здравствена состојба. Воедно, како што нагласуваат од организацијата, ќе им биде дадена психолошка поддршка и се’ друго што е …

Continue Reading

(Видео) Морничави снимки од земјотресот од 7,6 степени на Филипините

На социјалните мрежи објавена е вознамирувачка снимка од моментот на силниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтер што ги погоди денес Филипините. Потресот се случи на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да ги погоди Филипините и Јапонија. На социјалните мрежи се споделуваат видеа од потресот. Video of the recent earthquake in Philippines. #Mindanao #Philippines …

Continue Reading

„За мене Ѓоковиќ е крал на сѐ, би сакал да можам да бидам како него“

Најдобриот снукер играч на сите времиња – Рони О’Саливен со моќна изјава му оддаде почит на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Познато е дека Рони го сака тенисот, а бидејќи легендата на снукерот Џими Вајт ја спореди неговата игра со Роџер Федерер, Рони мораше да реагира. „Федерер, Надал, Ѓоковиќ – отсекогаш сум сакал да ги гледам. Тие се тројца од најдобрите …

Continue Reading

Скопјанка најдена почината во својот дом

Вчера во полицијата било пријавено дека во дом на подрачје на Шуто Оризари била пронајдена почината К.У.(73) од Скопје. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство. По наредба на јавен обвинител телото било дадено за обдукција, објави МВР во дневниот билтен.

Continue Reading