(Видео) Опасноста од цунами на Филипините е надмината, објави Геолошкиот институт на САД

Видео-Опасноста-од-цунами-на-Филипините-е-надмината-објави-Геолошкиот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВрз основа на сите достапни податоци, заканата од цунами од земјотресот на Филипините сега помина, соопшти Геолошкиот институт на САД.

Сепак, локалните власти се уште не го повлекле своето предупредување.

Опасноста од цунами во Јапонија и на Филипините беше издадена по разорниот земјотрес од 7,6 степени.

„Силно и долготрајно”, „Тресењето ме разбуди од сонот и тресењето продолжи како да нема крај. Ги видов таванот и ѕидовите како се тресат во темнината. Најдолгото и најсилното тресење што сум го почувствувал“, „Чувствував вртоглавица додека стоев таму“, „На некои места снема струја“, сведочат луѓето на Филлипините.

По првиот земјотрес се случија серија последователни потреси, а голем број лица итно се евакуираа.

Засега е познато дека штетите се огромни, а се уште нема информации за загинати лица.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK