(Видео) Гол и асистенција за Јовиќ, Милан лесно се справи со Фросиноне

Фудбалерите на Милан забележаа лесна победа во дуелот со Фросиноне (3:1), во 14. коло во Серија А. Блесна Лука Јовиќ со гол и асистенција. За српскиот напаѓач ова е прв конкретен учинок во дресот на Милан. Јовиќ конечно успеа да го искористи отсуството на Оливие Жиру. Му донесе предност на својот тим во 43.минута, Милан ја дуплираше предноста на почетокот …

Continue Reading

САД: Ќе продолжиме да притискаме за прекин на огнот и ослободување на заложниците

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе вложи максимални напори за да обезбеди ослободување на заложниците што ги држеше Хамас во Газа, вклучително и американски државјани кои се водат за исчезнати, изјави висок претставник на администрацијата по прекинот на разговорите во Катар. Белата куќа објави дека една Американка и седум мажи се исчезнати по нападот на Хамас врз Израел на …

Continue Reading

Алармантно зголемување на сексуалната експлоатација: „Им ветуваат работа во Европа, па ги држат затворени во станoви“

Има алармантно зголемување на сексуалната експлоатација на жените не само во Шпанија, туку и во остатокот од Европската унија. Жените со потекло од Латинска Америка, особено од Парагвај и Колумбија, се регрутираат на социјалните мрежи со понуди за работа во Европа, а потоа се принудени на проституција во станови 24 часа на ден, што е ропство во 21-от век, објави …

Continue Reading

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од дозволеното, поради што стапија во сила препораки и мерките за населението. Министерството за животна средина и просторно планирање во соработка со Министерството за здравство се должни да: • Препорачаат на сите правни субјекти (работодавци) да ги ослободат од работни обврски …

Continue Reading

Зеленски призна: Офанзивата не ја постигна целта, но имаме решение од кое најмногу се плашат Русите

Зеленски неуспесите ги припишува на недостаток на оружје од сојузниците, недостаток на обука и поддршка Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна неколку тешки вистини во интервју за „АП“. Пред се’, дека почетокот на зимата означува нова фаза од војната со Русија – која трае 21 месец – и дека зимата ќе влијае не само на борбата на првата линија, туку и …

Continue Reading

Хамас: Нема повеќе размена на заложници додека не престанат нападите

Заменик-лидерот на Хамас, Салех Ал-Арури, изјави за телевизиската мрежа Ал Џезира дека нема да има размена на затвореници со Израел додека не дојде до прекин на огнот во Газа. Аури рече дека заложниците кои ги држи Хамас се израелски војници и цивили кои работеле во израелската армија. Тој изјави дека нема да бидат ослободени додека не дојде до прекин на …

Continue Reading

(Видео) Рела се врати на челната позиција во Примера

Foto/ EPA Фудбалерите на Реал Мадрид го совладаа тимот на Гранада со 2:0 во 15. коло од шпанската Примера. Избраниците на Карло Анчелоти од самиот почеток ја презедоа иницијативата, а улогата на фаворити ја оправдаа веќе во 26. минута. Брахим Дијаз максимално го искористи одличното додавање на Крос и го совлада Фереира. Во финишот на првиот дел се закани на …

Continue Reading

Помал е бројот на новороденчиња и склучени бракови ова тромесечје во споредба со лани

Во третото тримесечје од 2023 година, бројот на живородените е 4.453 деца и во споредба со истиот период од претходната година е помал за 9,8 отсто. Според информациите на Државниот завод за статистика, бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2023 година бележи намалување од 6,8 отсто во споредба со истото тримесечје од 2022 година, односно починале 4.747 лицa, …

Continue Reading

(Видео) Сите луксузни вили на Новак Ѓоковиќ

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ дел од парите од својата плодна кариера ги вложи во недвижнини, па ги има многу ширум светот, пишува „Б92“. Новак Ѓоковиќ моментално се одмара со семејството во својата вила во Марбела која чини 10 милиони евра и е нивна сопственост од 2020 година. Њујорк Новак поседува два пентхауса во „Големото јаболко“, за кои платил …

Continue Reading