Ковачевски: СДСМ е автомобил којшто вози до Вашингтон и Брисел

СДСМ е кола којашто вози во Вашингтон и Брисел, од друга страна кај ДПМНЕ што имате, имате кола направена од стиропор која што никој не би ја купил, рече денеска во одговор на новинарско прашање премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. -Ако погледнете во годините наназад ние ветивме интеграција на државата во НАТО, испорачавме. Споредете го тоа со една …

Continue Reading

Столтенберг: Европските земји не можат да го прошират производството на оружје за Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека европските земји ги следат сопствените интереси и не можат да го прошират производството на оружје за Украина. „Не сме во можност да соработуваме толку блиску колку што треба, што доведува до повисоки трошоци и го отежнува проширувањето на производството. Мора да се реши проблемот со фрагментацијата на европската одбранбена индустрија“, изјави …

Continue Reading

Макрон: Целосното уништување на Хамас може да значи уште десет години војна

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди дека целта на Израел за целосно уништување на Хамас мора да биде јасно дефинирана, во спротивно тоа ќе предизвика уште десет години војна и повика на удвојни напори за постигнување траен прекин на огнот. „Целосно уништување на Хамас…“, „…дали некој мисли дека е можно?“, рече Макрон на прес-конференција одржана на маргините на конференцијата COP28 во …

Continue Reading

Бочварски: До крај на годината јавен повик за изградба на третата фаза од пругата на Коридор 8, делница Крива Паланака-граничен премин Деве Баир

До крај на годината очекувам да го распишеме јавниот повик за изградба на третата фаза на пругата на Коридор 8, односно од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир. Исто така очекувам многу брзо пратениците да ги изгласаат законите за заем од меѓународните финансиски иснтитуции и со тоа да ја заокружуме финанисиската конструкција за изградба и на последниот дел од …

Continue Reading

Земјотрес со јачина од 7,5 степени ги погоди Филипините, издадено е предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 7,5 степени го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да ги погоди Филипините и Јапонија, пренесува Ројтерс. Американскиот географски институт процени дека земјотресот бил со јачина од 7,6 степени и длабочина од 32 километри. Филипинската сеизмолошка агенција PHIVOLCS соопшти дека …

Continue Reading

Граѓани и бизниси донираа вредност од над 2 милиони денари во кампањата „Денови за донирање” и успешно го оформија првиот донаторски фонд

Скопје, 02.12.2023 – Во рамки на проектот Партнерства за донирање, изминатите два месеца се одржуваше националната кампања  „Денови за донирање“. Оваа кампања поддржа 31 непрофитна организација и вклучи 50 бизниси и се донираше 2.017.212 денари во финансиски средства, добра и услуги и волонтерски труд. Ова му овозможи на тимот на Конект да го формира  првиот донаторски фонд во земјата. Над …

Continue Reading

Два гола на ветеранот Стуани за нова победа на Џирона

Фудбалерите на Џирона стигнаа до 12. победа во Ла Лига, откако со пресврт беа подобри од Валенсија со резултат 2:1 (0:0). Џирона се намали прптив борбената Валенсија, а бодовите и ги обезбеди ветарнот Кристијан Стуани. Уго Дуро во 56.минута ги казни промашувањата на Џирона и донесе предност за Валенсија. Ви финишот блесна ветеранот Стуани. Уругваецот со головите во 83. и …

Continue Reading

Тодибо: На тренинзите не смеевме да го допреме Меси

Поранешниот дефанзивец на Барселона, Жан Клер Тодибо, откри какво правило важело клупските тренинзи во ерата на Лионел Меси. „Не ни дозволуваа да го допреме Меси на тренинг. Звучи лудо, но тоа е вистина. Моравме да бидеме внимателни. Но, тоа е нормално, тој е најдобар и не сакаа да се повреди“, изјави Тодибо за „Марка“. Францускиот репрезентативец беше член на Барселона …

Continue Reading

„Ауди“ со илегални мигранти се судри со автомобил кај Струмица – има повредени, возачот на „аудито“ побегнал

Вчера на регионалниот пат Валандово – Струмица се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „ауди а8“ со гевгелиски регистарски ознаки, во кое биле превезувани илегални мигранти и патничко моторно возило „фолксваген туран“ со струмички регистарски ознаки, управувано од В.Ѓ.(25) од с.Пиперово, струмичко. По незгодата, возачот на возилото „ауди“ и неколку мигранти го напуштиле местото, а по преземени мерки во …

Continue Reading