Фјури не го ни погледна Усик пред „Мечот на векот“

Тајсон Фјури (35) и Олександр Усик (37) ќе се борат во сабота навечер во меч кој долго време се нарекува боксерски меч на векот. Борбата за обединување на титулите на во тешка категорија ќе се одржи во Ријад, каде во рингот треба да влезат Фјури, шампионот според ВБЦ и Усик, шампионот според ВБА, ИБФ, ВБО и Ринг. „Мечот на векот“ …

Continue Reading

Ферстапен: Мерцедес? Среќен сум во Ред Бул

Макс Ферстапен, трикратниот светски шампион и лидер во актуелниот шампионат во Формула 1, истакна дека речиси и да нема шанси да се пресели во тимот на Мерцедес. Во последно време тие гласини ги подгреа Тото Волф, првиот човек на Мерцедес, кој неколку пати изјави дека Холанѓанецот му е прва желба, а ова го поддржа и Џорџ Расел, кој рече дека …

Continue Reading

Неизвесноста продолжува: ИМ Панчевски се приклучи кон водечката група

Во петтото коло од Отвореното првенство на Македонија во шах продолжува неизвесноста во борбата за врвот, откако на првите 10 табли дури пет меча завршија со реми. Може да се истакне победата на ИМ Филип Панчевски (2432) над ФМ Љубомир Илиќ (2051), со која играчот на ШК Алкалоид стигна до 4 бода и фати приклучок кон водечката група, која сега …

Continue Reading

Албон ќе остане уште многу години во Вилијамс

Алекс Албон потпиша повеќегодишен договор со Вилијамс Рејсинг. Тајланѓанецот ќе биде возач на славниот тим во новата ера на Формула 1. Во редовите на британскиот тим дојде во 2022 година. „Неверојатно сум среќен што останав дел од Вилијамс и што ќе продолжам да работам со оваа група на талентирани и посветени луѓе“, изјави Албон. Интересно е што во оваа сезона …

Continue Reading

Часовниците на Шумахер продадени за повеќе од четири милиони долари

Осум часовници кои му припаѓаат на великанот на Формула 1, Михаел Шумахер се продадени за речиси четири милиони швајцарски франци (4,4 милиони долари) на аукција во Женева. Највредниот часовник на аукцијата, организирана од семејството на Шумахер, е часовникот кој на легендарниот Германец му го подарил поранешниот извршен директор на Ферари, Жан Тод, на Божик 2004 година. Продаден е за 1,5 …

Continue Reading

Мартин го покори Ле Ман, Маркез втор пред Бањаја

Возачот на Прамак Дукати, Хорхе Мартин, ја комплетираше двојната победа во Ле Ман. Вчера победи во спринт трката, а попладнево беше најдобра во трката за Големата награда на Франција. Шпанецот ја оствари својата втора победа оваа сезона, има три победи во спринт трките, за четири и пол десетинки пред Марк Маркез на Гресини Дукати. На третото скалило на победничкиот подиум …

Continue Reading

Денеска се одржа 8. издание на „Халк Еко Скопје Трча 10км“ 1650 учесници застанаа на старната линија

– Денеска се одржа 8. издание на „Халк Еко Скопје Трча 10км“. Овогодинешното издание имаше масовна посетеност, односно 1650 натпреварувачи застанаа на стартната линија. Во периодот од 09:00 до 11:00 часот во Скопје владееше одлична атмосфера, со голема доза позитивна енергија, пропратена со популарни музички хитови, кои дополнително ги мотивираа учесниците во текот на трката. Благодарение на учесниците на трката, …

Continue Reading

Спринтот во Ле Ман за Мартин, Бањаја без пласман, Маркез втор

Возачот на Прамак Дукати, Хорхе Мартин, славеше втора година по ред на спринт трката за Големата награда на Франција, петта трка сезонава во Мото ГП шампионатот. Шпанецот беше доминантен во Ле Ман, а во спринтот само продолжи во истиот ритам во кој е практично од почетокот на тркачкиот викенд. Мартин го забележа третиот триумф сезонава во спринт трките. Во целта …

Continue Reading

Шаховската сезона продолжува со отворените првенства на Македонија –ИМ Панчевски и ИМ Коскоска се први носители

Откако во текот на април започнаа шаховските активности со одигрувањето на екипните првенства во младинска конкуренција, како и со стартот на квалификациите за Втората лига, викендов во Скопје стартува Отвореното првенство на Македонија во шах, кое, наедно, се смета и за национално државно првенство. Паралелно со него посебно ќе се игра и Првенството во женска конкуренција. Минатогодишните шампиони ВМ Звонко …

Continue Reading