Нови епизоди од вашите омилени серии оваа зима на SkyShowtime

Како што наближува крајот на годината, ладните денови се почести, а желбата да останеме дома и удобно да се стуткаме во ќебето гледајќи некој интересен филм е сѐ поголема. Овој декември, SkyShowtime ја одбележува празничната сезона со посебна програма на филмови, серии и франшизи кои ќе го задржат вашето внимание и ќе ви понудат безброј часови сјајна забава! Нови серии …

Continue Reading

Буџетот за филм за 2024 во фокусот на средбата на филмаџиите и Министерката за култура

На барање на филмските професионалци (режисери и продуценти), денеска во Кинотека на Македонија се одржа конструктивна средба со Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска. На средбата се разговараше за дефинирање на буџетот за филм за претстојната 2024 година и конечна стандардизација на годишниот буџет за филм, како стабилна ставка во државниот буџет. Филмаџиите и министерката разговараа и за донесување на посебен …

Continue Reading

Tрета по ред за годинава гала филмска вечер со проекција на филмот „Ѕверови“

Францускиот институт во Скопје, Амбасадата на Франција и Амбасадата на Шпанија во Северна Македонија, со поддршка на генералниот покровител „Зегин“ и на винаријата „Тиквеш“, имаат чест да Ве известат дека организираат трета по ред за годинава гала филмска вечер со проекција на филмот „Ѕверови“. Филмот ќе биде премиерно прикажан в петок, 3 ноември 2023, во 20 часот, во кино „Милениум“. …

Continue Reading

Одбележете ја Ноќта на вештерките со неколку добри хорор филмови

Како што времето станува се постудено, а есенското шумолење на лисјата може да ја подгреат морничавата атмосфера, ентузијастите што сакаат хорор-филмови ќе имаат шанса за Ноќта на вештерките да започнат една нова филмска сезона на страв и трепет. Ова е совршено време за чинија пуканки, затемнета просторија и нуркање во застрашувачкиот свет на хорор киното. Оваа година, „Halloween Ends“ и …

Continue Reading

Нови наслови за врвна возбуда: Ноемвриска забава со SkyShowtime

Овој ноември SkyShowtime ја зголемува листата на содржини со многу нови и интересни наслови, филмови и серии, кои со сигурност ќе го задржат вашето внимание. Пронајдете го и вие вашиот избор помеѓу возбудливите наслови што ќе вклучуваат хит серии, мистериозни драми и блокбастер филмови.   Ноемвриската постава на SkyShowtime е исполнета со разновидни и привлечни приказни.   Постојана забава со …

Continue Reading

SkyShowtime најавува богат репертоар на нови хит филмови и ексклузивни серии за крајот на годината и почетокот на 2024

Во својата втора година, SkyShowtime е дом на речиси 50% од холивудските филмови што се прикажуваат во кината – повеќе од која била друга услуга за стримување на истите пазари – вклучително и на анимираниот спектакл од милијарда долари „The Super Mario Bros. Movie“  Помалку од една година од првичното стартување во нордиските земји и само шест месеци од завршувањето …

Continue Reading

5-те најочекувани филмови на Венецискиот филмски фестивал

Денеска започнува 80-тото издание на Венецискиот филмски фестивал, еден од најпознатите во светот. Иако Холивуд штрајкува и одредени премиери се одложени (како последниот филм на Лук Гвадањино со Зендаја во главната улога), на овој легендарен филмски настан ќе бидат претставени бројни филмови, пишува Индекс. Следниве пет филмови се најочекувани. Кутрите нешта  (Poor things) Актерката Ема Стоун и режисерот Јоргос Лантимос …

Continue Reading

Започнува Мостра: „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски со премиера на филмскиот фестивал во Венеција

Филмскиот фестивал во Венеција, еден од најпрестижните настани во глобалната филмска индустрија, денес го отвора своето 80-то издание. 80-тиот меѓународен филмски фестивал во Венеција, организиран од Ла Биенале ди Венеција, ќе се одржи во Венеција Лидо од денеска до 9 септември. Одбележувајќи ја својата 80 годишнина, фестивалот го потврдува своето влијание во филмскиот свет како најава за извонредни остварување и …

Continue Reading

„Барби“ заработи милијарда долари за три недели

Филмот „Барби“ за три недели заработи милијарда долари, со што се смести на врвот на листата филмови што успеале да заработат милијарда во првите неколку недели по првото прикажување. „Одмаздници: Завршница“ од 2019 година ја заработи својата милијарда за само пет седмици. „Одмаздници: Војна на бесконечноста“ заработи милијарда долари за 11 недели, а на „Спајдермен: Нема пат до дома“ од …

Continue Reading