Интересно со Опсервер

Две нови хит- серии од продукцијата на Телеком Србија од четврток на Суперстар каналот

Две нови серии кои што го носат потписот на продукцијата на Телеком Србија од четврток, 19 мај, стартуваат со прикажување на каналот Суперстар, кој што е дел од понудата на сателитската телевизија на Мтел. Фановите […]

Култура

Започна снимањето на филмот „Живи и здрави“ на режисерот Иван Мариновиќ

Започна снимањето на филмот „Живи и здрави“ по сценарио и во режија на Иван Мариновиќ, а во ко-продукција со македонскиот „Круг Филм“. Снимањето ќе трае 33 дена, односно ќе заврши на 23 јуни, а ќе […]

Култура

Друштвото на филмски работници учествува на Генералното собрание на Европската асоцијација на режисери во Франкфурт

Претставници на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) учествуваат на Генералното собрание на Европската асоцијација на режисери (FERA), кое се одржува во Франкфурт. ДФРМ во Франкфурт го претставуваат режисерите Игор Иванов-Изи, Претседател на Друштвото […]

Издвојуваме

Пролетно уживање со FilmBox во Мај

„БЕГСТВО“ Да се ​​има совршено семејство и висок животен стил не секогаш е вистинскиот рецепт за среќа . Главната хероина на овој филм навидум има сè – прекрасна куќа, 2 деца, совршен сопруг. Но длабоко […]

Култура

Премиера на шведската драма „Надеж“ со Стелан Скарсгард во Битола

Шведскиот филм „Надеж“ на режисерката Марија Содал, со легендарниот Стелан Скарсгард и норвешката актерка Андреа Браин Ховиг, од денеска се прикажува во Центарот за култура Битола (мала сала).  Филмот ќе биде на репертоарот денеска, утре […]

Култура

Почна снимањето на краткиот филм „Сценариото“ во режија на Александра Кардалевска

– „Сценариото“ е насловен краткометражниот игран филм кој почна да се снима денеска по сценарио и режија на Александра Кардалевска, во продукција на Лајт продакшн во соработка со Круг филм од Скопје, Алка филмс, Кубе студиос […]

Култура

Проекција на документарецот Манастир Света Богородица Пречиста на „Богородичен покров“

– Македонскиот документарен филм Манастир Света Богородица Пречиста е на вечерашната програма на меѓународниот филмски фестивал „Богородичен покров“. Онлајн проекцијата на документарниот филм со титл на англиски јазик е најавена за 21 часот. -Манастирот „Благовештение […]

Култура

„Недела на полскиот филм“ во Кинотека од 17 до 23 декември

– Од 17 до 23 декември 2021 во Кинотеката ќе се одржи „Недела на полскиот филм“, на која ќе бидат прикажани шест филмови од современата полска кинематографија. Манифестацијата, која е во организација на Амбасадата на […]

Култура

Филмот „Исчезнатиот” на Арбен Тачи награден на фестивал во Швајцарија

– Филмот „Исчезнатиот” на режисерот Арбен Тачи доби награда за најдобар странски филм на Интернационалниот фестивал во Швајцарија. Филмот е финансиран од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија и со малцинско учество од Центарот за кинематографија на […]

Култура

Премиера на краткиот филм Break Free во Гостивар

– Со премиерата на краткиот филм „Break free“ (ослободување) во центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, беше заокружен проект чија цел е справување со социјалната анксиозност и булизмот кај младите. Пред гостиварската публика во големата […]