Џенифер Анистон и Џулија Робертс во нова комедија

Џенифер Анистон и Џулија Робертс наскоро ќе се појават заедно во нова комедија. Филмот е сè уште ненасловен, а режисер е Макс Барбаков. По успехот на последниот филм со Џулија и Џорџ Клуни, романтичната комедија „Билет за рајот“ (Ticket to Paradise), не е чудо што бројни студија се борат за претстојната комедија. Инаку, Џулија и Џенифер, и двете среде шестото …

Continue Reading

Против Алек Болдвин покренато обвинение за убиство од небрежност

Обвинителството на Првиот судски округ на американската сојузна држава Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе кривична пријава за убиство од небрежност против холивудскиот глумец Алек Болдвин, за пукањето на снимањето на филмот „’Рѓа“, во кое беше убиена снимателката Халина Хачинс. И лицето Хана Гутјерез – задолжена за оружјето на снимањето, официјално ќе биде обвинета за убиство од небрежност. Во првата …

Continue Reading

На 45 години почина Ени Вершинг, позната по серијата „24“

Глумицата Ени Вершинг, можеби најпозната по улогата на агентот на ФБИ, Рене Вокер во серијата „24“, покрај Кифер Сатерленд, и позајмувањето на гласот во видеоиграта „Последните од нас“, почина по битка со рак. Таа имаше 45 години. Вершинг почина вчера наутро во Лос Анџелес, изјави нејзин претставник. Видот рак што ѝ бил дијагностициран 2020 година, сѐ уште не е наведен. …

Continue Reading

Џон Леџенд објави слика со новородената ќерка

Американскиот пејач Џон Леџенд ја објави првата фотографија со својата новородена ќерка Ести Максин. Тој, инаку, на концерт на 13 јануари откри дека со неговата сопруга, супермоделката Криси Тајген, добиле трето дете. „Нашата нова љубов“, напиша музичарот во описот на објавата. Криси во септември објави дека е бремена, по ин-витро оплодување. Во септември 2020 година, парот го загуби својот нероден …

Continue Reading

Тома Бангалтер од „Дафт панк“ го покажа своето лице

 Тома Бангалтер од поранешниот електро-состав „Дафт панк“ објави дека издава солоалбум и првпат го покажа своето лице. Албумот под наслов „Mythologies“, како што најави музичарот, ќе содржи оркестрална музика, а сликата што ја објави на Инстаграм со најавата за новиот албум е илустрација на музичарот, со опис „Портрет на Тома Бангалтер за Новата митологија“. Албумот ќе излезе на 7 април, …

Continue Reading

Најубавите познати мажи според формулата Фи

Ѕвездата на „Бриџертон“, Реге-Жан Пејџ е прогласен за најубав маж на светот денес, според древнохеленската формула Фи. Според тоа, 34-годишниот глумец има 93,65 отсто од машкото физичко „совршенство“. – Овие сосем нови техники за компјутерско поклопување ни овозможуваат да решиме некои од најголемите мистерии за тоа што ја прави личноста физички убава, а технологијата, исто така, е корисна во планирањето …

Continue Reading

Мерлин Менсон и Есме Бјанко се спогодија околу сексуалниот напад

Пејачот Мерилин Менсон постигна спогодба со глумицата Есме Бјанко, која поднесе тужба во април 2021 година, обвинувајќи го музичарот – со вистинско име Брајан Ворнер, за сексуален напад, недозволен физички сексуален контакт и трговија со луѓе. Договорот од вчера уследи неколку недели откако судијата ја отфрли федералната тужба на манекенката Ешли Морган Смитлајн од 2021 година против Мерилин Менсон. Во …

Continue Reading

Соопштени номинираните за наградата Оскар

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации. Биографскиот филм за кралот на рокенролот „Елвис“ доби осум.номинација …

Continue Reading

„Аватар 2“ шести на листата филмови со најголема заработка на светот

 Филмот „Аватар 2: Патот на водата“ влезе во филмската историја, заземајќи го засега шестото место на листата филмови со најголема заработка на сите времиња. „Патот на водата“ се појави во кината 13 години по првиот дел, а со буџет од околу 460 милиони долари се смета за еден од најскапите на сите времиња. Новото остварување на режисерот Џејмс Камерон потоа …

Continue Reading

Филмот „Совршени странци“ влезе во Гинисовата книга, има 24 преработки за седум години

Некои филмови носат порака што може совршено да се преведе на кој било јазик. Добар пример е успешната преработка на францускиот филм „Семејството Белије“ (La Famille Belier), чијашто американска верзија „КОДА“ доби „Оскар“, или пак, шведскиот филм „Човек по име Ото“, олицетворен во холивудското остварување со Том Хенкс… Сепак, италијанската продукција „Совршени странци“ (Perfetti Sconosciuti) на режисерот Паоло Џеновезе, официјално …

Continue Reading