ЕВН Македонија повторно ги отвори вратите на музејот „Матка“

06.03.2023, Скопје : Единствениот музеј за електрична енергија во земјата, музејот „Матка“ на ЕВН Македонија, од денес е повторно отворен за посетителите. Првиот ден на новата сезона се одбележа со настан за енергетската ефикасност на кој експерти од компанијата објаснија зошто разумното користење на енергијата е од посебна важност. На целодневниот настан учествуваа стипендисти на компанијата на техничките факултети и …

Continue Reading

Штипјанката Светлана Кордумова од својот роден град развива софтверска компанија со вештачка интелегенција

 – Пандемијата на Ковид -19 ја зголеми онлајн продажбата. На социјалните мрежи се продаваат секакви производи, од игла до локомотива. Но, зад видео-излозите што секојдневно ги гледаме стојат софтверски компании со вештачка интелигенција. Една од нив е и компанијата на штипјанката Светлана Кордумова. Пред четири години, Кордумова ја формира својата компанија „Pixyle Ai“ и работи на усовршување софтвер којшто се …

Continue Reading

Со Браво кафе Премиум освојте 500.000 денари

Браво кафе Премиум повторно наградува. Главна добивка и годинава е парична награда од 500.000 денари која се доделува секој месец и е вистински стимул за учество. Но предизвикот не застанува овде, туку следуваат и бројни други примамливи награди како 15.000 денари, телевизори, фрижидери, велосипеди, машини за перење, микробранови печки… Тука се и најбројните брендирани награди како Браво термос, ѓезвиња, шолји …

Continue Reading

Младите од Пијанец ја продолжуваат традицијата за Прочка

Младите од Пијанец се подготвени за традиционалното палење смрекови купови, познати и како „стреловишта” во чест на традицијата за празникот Прочка или Поклади. Како што истакнаа младите од Милково Брдо, палењето смрека е симболично и се практикува во речиси сите села и населби во Делчевско. -Смреката ја спремаме речиси цела недела за да може да направиме еден поголем куп, кој …

Continue Reading

Четиридневната работна недела може да биде добра и за планетата

Би-Би-Си/Катимерини) Еден од најважните фактори кои придонесуваат за климатските придобивки од четиридневната работна недела е намалувањето на неопходното патување. Во 2011 година, Сајмон Арсел и другите тројца ко-основачи на тогаш младата консултантска компанија за животна средина Тајлер Гранџ во Обединетото Кралство одлучија на сите свои вработени да им дадат еден слободен ден месечно под услов да работат волонтерска работа надвор …

Continue Reading

„Фати“ ја магијата на ноќта со Samsung Galaxy S23 Ultra!

Шминка и високи потпетици, фустан и костум, сè е подготвено за незаборавна вечер. Пријателите се тука, музиката е подготвена, а атмосферата копнее да остане запаметена засекогаш! Сè што ви треба е телефон кој совршено се прилагодува на секоја осветленост. Забавата може да почне! За забавата да биде комплетна, а насмевките на вашето лице запаметени, Samsung го понуди најдобриот уред досега …

Continue Reading

Samsung го предводи глобалниот пазар на телевизори, 17-та година по ред

Признание за извонредност во иновациите – Благодарение на техничката експертиза и водечките иновации во својот сектор, Samsung Electronics е признат за лидерство и извонредност на глобалниот пазар. Според компанијата за истражување на пазарот Omdia, Samsung повторно го зазеде првото место на глобалниот пазар на ТВ за 2022 година, 17-та година по ред. Ова достигнување се должи на на посветеноста на …

Continue Reading

Четворица македонски средношколци освоија бронзени медали на Меѓународната олимпијада по природни науки во Колумбија

Шестмина македонски ученици учествуваа на Меѓународната олимпијада по природни науки за јуниори, што се одржа колумбискиот град Богота, од кои четворица се закитија со бронзени медали. Еден од освојувачите на бронзениот медал е петнаесетгодишниот Даниел Христов, ученик во гимназијата „Славчо Стојменски“ од Штип, кој за МИА вели дека само да се биде дел од една таква Меѓународна олимпијада, на која …

Continue Reading

Прв зимски хепенинг „Го сакам Голак“ во Делчево

Во организација на Здружението „Бравура Кооператива“ на планината Голак во Делчево се одржа првиот зимски хепенинг „Го сакам Голак“. Во рамки на настанот беше подготвена пригодна програма со настап на Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, локален диџеј, а беше организиран и натпревар во санкање за најмладите. Александар Николов, претседател на здружението иницијативата „Го сакам Голак“ истакна дека хепенингот има за цел …

Continue Reading

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево Дирекцијата за заштита и спасување на „Фејсбук“.

Continue Reading