–>

Премиерот на Косово: Заедницата на српските општини не може да биде услов за нормализирање на односите

kurti1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Косовскиот премиер Албин Курти во Брисел изјави дека не може да прифати дека формирањето на заедница на општини со српско мнозинство е предуслов за спроведување на договорот за нормализација на односите и дека пред тоа е неопходно да се постигне договор. за планот за имплементација на тој договор.

„Тоа не може да биде предуслов за спроведување на договорот за нормализација на односите“, изјави Курти по новата рунда дијалог за нормализација на односите меѓу Србија и Косово, што се води под покровителство на Европската унија.

Курти рече дека секогаш е подготвен да разговара со српското население во општините каде што е мнозинство за заедницата на српските општини. „Но, за статутот на заедницата на општини не може да се преговара ако не се договориме за планот за спроведување на договорот за нормализација“, рече Курти.

Борел: Предложивме компромис
Борел, кој беше домаќин на средбата заедно со специјалниот пратеник за дијалог Мирослав Лајчак, рече дека на српскиот претседател Александар Вучиќ и на косовскиот премиер Албин Курти им доставил компромисен предлог за спроведување на договорот за патот кон нормализација на односите и анексот до негово спроведување од февруари и март оваа година.

Борел рече дека косовската страна сака прво да започне „со политичките аспекти“ на нормализацијата, што значи „формализација на де факто признавањето како прв чекор“. Од друга страна, Србија инсистираше прво да се започне со формирање на заедница на општини со српско мнозинство, што е обврска потпишана од двете страни уште во 2013 година.

„Затоа го предложивме она што денес го гледаме како единствен компромис – да започне процедура во која двата процеса ќе се одвиваат паралелно. За жал, премиерот Курти не беше подготвен да оди напред и да започне кредибилен процес на формирање заедница на општини со Српското мнозинство, а претседателот Вучиќ го прифати предлогот на ЕУ за спроведување на договорот за нормализација на односите“, рече Борел.

Курти имаше сосема поинакво толкување на средбата, велејќи дека на средбата тој бил единствениот што предложил нешто.

„Од Брисел предложив план за имплементација на договорот за нормализација и анекс за негова имплементација од Охрид. Немаше предлози или документи ниту од српска ниту од европска страна“, рече Курти.

Тој ја обвини ЕУ дека ги прифаќа условите поставени од Србија.

Српскиот претседател Вучиќ изјави дека средбата завршила без успех поради отфрлањето на компромисниот предлог од косовската страна.

„Србија го прифати компромисниот предлог на ЕУ“, рече Вучиќ, додавајќи дека разговорите мора да продолжат. „Разговорите завршија без успех кога станува збор за дефинирање на јасен пат кон нормализација на односите. Европската унија кажа како треба да се одвиваат работите и ние го прифативме, иако не ни е лесно, но Курти не сакаше и така средбата заврши, изјави Вучиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK