(Видео) Дербито заврши на невиден начин – Црвена звезда ќе слави со службен резултат

Заврши вториот натпревар од финалната серија на српската Суперлига меѓу Партизан и Црвена звезда, но на досега невиден начин. Партизан водеше со 12 поени разлика (57:45), но, како што стојат работите Црвена звезда ќе слави победа и ќе ја освои титулата. Што всушност се случи? Откако се испразни салата поради навреди кон претседателот на Црвена звезда Небојша Човиќ, играчите на …

Continue Reading

(Видео) Хаос во дербито, играчите на Црвена звезда го напуштија теренот, натпреварот ќе продолжи утре

Вториот натпрвар, од финалната серија меѓу Партизан и Црвена звезда, во Кошаркарскиот шампионат на Србија е прекинат во 23.минута при водство на Партизан 57:45. Според информациите од српските медиуми, кои се уште се неофицијални, натпреварот ќе биде продолжен утре без присутво на навивачите на Партизан. Во текот на целиот натпревар навивачите на Партизан пееја навредливи песни за сопругите на Милош …

Continue Reading

(Видео) Словачкиот премиер: Му простувам на мојот напаѓач

Словачкиот премиер Роберт Фицо објави говор на интернет, што е негово прво појавување во јавноста откако беше тешко ранет во обид за атентат пред три недели. Во претходно снимениот говор објавен денеска на Фејсбук, пред изборите за Европскиот парламент, Фицо рече дека нападот сериозно му го оштетил здравјето и дека „ќе биде чудо ако се врати на работа за неколку …

Continue Reading

Тудор го напушти Лацио

Хрватскиот фудбалски тренер Игор Тудор повеќе не е тренер на римски Лацио. Тудот го напушти тој клуб по неполни три месеци работа, поточно од 18 март, кога и официјално беше претставен на „Олимпико“, на местото на Маурицио Сари. Потоа потпиша договор на 18 месеци. Сепак, и покрај солидните резултати што ги постигна (6-3-2) и напредокот на тимот од 11. на …

Continue Reading

Две изненадувања на Ролан Гарос – Андреева ја победи Сабаленка, Паолини подобра од Рибакина

Русинката Мира Андрејева (17) се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, пткако приреди вистинска сензација со победата над втората носителка Арина Сабаленка во три сета. Во полуфиналето ќе игра против Италијанската Јасмин Паолини, која исто така изненади со триумфот над четвртата носителка Елена Рибакина. Андреева во меч кој траеше два и пол часа ја совлада Сабаленка со 6:7, 6:4, 6:4. …

Continue Reading

Сведоците на јавното обвинителство и натаму во корист на одбраната на Жан Митрев

На денешното рочиште за случајот „Жан Митрев“, сведоците на обвинителството повторно дадоа искази целосно во корист на одбраната на д-р Жан Митрев. Сведокот на обвинителството кој што го развивал софтверот на Клиниката „Жан Митрев“ потврди дека станува збор за врвна дигитализација на највисоко ниво, најдобра во регионот и пошироко. Измени на податоци се речиси невозможни и самиот софтвер ги собира …

Continue Reading

Во хотел во Париз уапсен маж кој донел експлозив – 26-годишник од украинско-руска националност

Француската полиција денеска соопшти дека уапсила 26-годишен маж од украинско-руска националност, кој поседувал експлозив во хотел на северот на Париз. Неименуван извор од француската антитерористичка единица (ПНАТ) потврди дека оваа служба го презела случајот и отворила истрага поради сомневање дека уапсениот учествувал во терористички заговор, пренесува Ројтерс. Истиот извор рече и дека во истрагата се вклучила и француската домашна разузнавачка …

Continue Reading

Папата Франциско ја испрати Хрватска на ЕУРО

Хрватската фудбалска репрезентација со големи амбиции оди на Европското првенство во Германија. Хрватите ќе бидат во групата Б, со Шпанија, Италија и Албанија. И покрај силните конкуренти најавуваат највисок пласман, за да го потврдат третото освоено место на СП во Катар. Ништо не препуштаат на случајноста, па попладнево го посетија дури и папата Франциско, кој им даде благослов пред заминувањето …

Continue Reading

Франција инвестира 650 милиони евра во развојот на Украина

Франција ќе отвори развојна агенција во Украина со буџет од 450 милиони евра, а во исто време ќе започне и фонд за клучни инфраструктурни проекти во кои ќе инвестира дополнителни 200 милиони евра, соопшти денеска кабинетот на претседателот Емануел Макрон. Париз ќе објави два билатерални договори за поттикнување на реконструкција за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на …

Continue Reading