Исчезна малолетничка од Скопје, со себе го земала и своето бебе

Вчера во 20.57 часот во СВР Скопје, Џ.А.(27) од Скопје, згрижувач на малолетничка Н.А.(15), пријавила дека, по претходна расправија, од нејзиниот дом се оддалечила малолетничката Н.А., која со себе го земала и своето бебе. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Continue Reading

Деца во Авганистан играле со нагазна мина, таа експлодирала – загинаа најмалку 9 деца

Најмалку девет деца загинаа синоќа во експлозија на нагазна мина во југоисточен Авганистан, соопштија талибанските власти. Портпаролот на провинциската влада Амидула Нисар изјави дека група деца си играле со нагазна мина во провинцијата Газни кога таа експлодирала, пренесе Гласот на Америка. Нисар тврди дека рудникот останал од руската инвазија на Авганистан во 1980-тите. Мисијата на Обединетите нации во Кабул соопшти …

Continue Reading

Кон градоначалникот на Арачиново е пукано со автоматска пушка, велат од МВР

Попладнево, во скопската населба Арачиново, се случила престрелка, при што повредени се две лица. „Во 13.25 ч. во СВР Скопје е пријавено дека на влез на с. Арачиново машко лице со автоматска пушка пукало кон градоначалникот на о. Арачиново Р.И., кој бил заедно со уште неколку лица. При тоа повредени се две лица, кои биле заедно со градоначалникот. Градоначалникот не …

Continue Reading

Нова дигитална услуга – електронска платформа на Електродистрибуција

01.04.2024, Скопје: Од денес, Електродистрибуција воведува целосна дигитализација на процесот на приклучување на  електродистрибутивната мрежа. Сите корисници кои имаат потреба од нов или реконструиран приклучок отсега нема да имаат потреба да ги посетуваат приемните канцеларии и процесот на приклучување ќе се одвива комплетно онлајн на новата Е-платформа на Електродистрибуција. Воведувањето на дигитализацијата во клучните аспекти на работа, ќе им овозможи …

Continue Reading

Халкбанк со нова филијала во Џевахир Мол

Халкбанк АД Скопје отвори нова филијала во рамките на трговскиот центар Џевахир Мол, кој беше отворен изминатиот викенд во Скопје. Филијалата се наоѓа во приземјето на трговскиот центар, а работното време е од понеделник до сабота, од 10 до 18 часот. Во новата филијала ќе бидат достапни сите производи и услуги за физички лица на Халкбанк АД Скопје (платен промет …

Continue Reading

Поради штрајк на грчката царина од утре се затвораат граничните премини со Македонија

Поради штрајк на грчката царина се затвораат граничните премини со Македонија. Почувајќи од полноќ, 00:00 часот на 02.04.2024 во вторник до 23:59 часот во среда, царинските служби во Грција ќе одржат дводневен штрајк, согласно информациите добиени од Амбасадата на Република Грција во Скопје. На граничните премини Богородица – Евзони, Дојран – Дојрани и Меџитлија – Ники товарниот сообраќај ќе биде …

Continue Reading

Михајловски: Измените на Законот за облигациони односи се правен преседан – верувам дека Уставниот суд ќе ги разгледа иницијативите со внимание

Измените на Законот за облигациони односи (ЗОО) создава големи проблеми во пракса, бидејќи наместо да креира правна сигурност, ова решение создава правен хаос, вели во интервју за „Локално“ Љубомир Михајлоски – претседател на Адвокатската комора. -Покрај правниот хаос и низа други отворени прашања со кои се соочува правната фела, измените на ЗОО создаваат правна несигурност, бидејќи ги штитат должниците на …

Continue Reading

Филип Морис Интернешнел напредува кон своите цели, покажува Интегрираниот извештај за 2023 година

Производите без чад на компанијaта Филип Морис Интерешнел ги користат вкупно 33 милиони луѓе, се наведува во тукушто објавениот петти годишен Интегриран извештај за 2023 година. Извештајот ја покажува тековната работа на компанијата во однос на остварување на целите зацртани за 2025 година, со примарен фокус на решавање на здравствените влијанија на производите на компанијата. Покрај тоа што ја нагласува …

Continue Reading

Скопјанка си ги претепала своите малолетни синови

Вчера во 09.00 часот во СВР Скопје, 58-годишен маж од Скопје пријавил дека на 30.03.2024 околу 17.00 часот неговите малолетни синови физички биле нападнати од нивната мајка Н.А.(44), со која тој е во бракоразводна парница. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading