Деца во Авганистан играле со нагазна мина, таа експлодирала – загинаа најмалку 9 деца

avganistan.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку девет деца загинаа синоќа во експлозија на нагазна мина во југоисточен Авганистан, соопштија талибанските власти.

Портпаролот на провинциската влада Амидула Нисар изјави дека група деца си играле со нагазна мина во провинцијата Газни кога таа експлодирала, пренесе Гласот на Америка. Нисар тврди дека рудникот останал од руската инвазија на Авганистан во 1980-тите.

Мисијата на Обединетите нации во Кабул соопшти дека десетици илјади цивили, вклучувајќи жени и деца, се убиени или повредени во Авганистан од нагазни мини и други експлозивни направи по воените конфликти.

Мисијата на платформата X напиша дека ОН и нивните партнери исчистиле 3.011 квадратни километри земја во Авганистан од мини и експлозивни направи.

Талибанците се вратија на власт во август 2021 година кога силите на меѓународната коалиција, предводени од САД, се повлекоа од Авганистан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK