Во секој момент се чека идентификација на девојчето од видеото, се огласи српскиот амбасадор во Австрија

Не можеме да располагаме со информациите, со нив располага Министерството за внатрешни работи, и српско и австриско, и ние сме во постојан контакт со нив – и во Србија и овде со цел да се овозможи секој со нови информации да ги достави до властите, посочи aмбасадорот на Србија во Австрија, Марко Благојевиќ. Тој изјави дека се очекува идентификација на …

Continue Reading

Османи на средба со еколошки здруженија

Претседателскиот кандидат на Европскиот фронт, Бујар Османи,  ги посети еколошките здруженија во Неготино, општина Врапчиште. Османи се залага за активна соработка со еколошките граѓански здруженија, за идентификување на најважните еколошки предизвици и потреби. Османи, ја изрази поддршката на инвестициите во зелената енергија, преку зголемување на капацитетите за искористување на сончевата енергија, енергијата на ветерот, како и поддршката на проекти за …

Continue Reading

Бојмацалиев: МВР за 2023 е на прво место од владини институции за примена на системот за интегритет, клучен против корупцијата

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев ја информира јавноста дека денеска Државна Комисија за спречување на корупција (ДКСК) го објави извештајот за исполнетост на обврските за примена на системот за интегритет, при што утврдено е дека МВР за 2023 е прва владина институција од вкупно 71 институции во однос на исполнетоста на обврските за примена на системот за …

Continue Reading

Научничка од Осиек загина на планинарење во Албанија: Емотивни пораки од нејзините пријатели

Научничка од Осиек загина за време на планинарење во Албанија. Остатокот од тимот кој бил со неа е во шок, но во Хрватска пристигнале неповредени. Жена од Осиек загина во планинарска несреќа што се случи во понеделникот на планината Језерски врв во Албанија, јавува Дневник.хр. Планинарела во група од пет луѓе, кои исто како неа се членови на планинарското друштво …

Continue Reading

Палестински извори: Пронајдени тела на стотици убиени цивили во болницата Ал Шифа

По целосното повлекување на израелските сили од внатрешноста на болничкиот комплекс Ал Шифа и неговата околина, западно од градот Газа, пронајдени се безживотните тела на стотици убиени цивили, соопштија медицински извори во палестинската енклава. Локалните извори потврдија дека претходно денеска израелските окупаторски сили целосно се повлекле од болницата Ал-Шифа и околните станбени области и се движеле кон областите јужно од …

Continue Reading

Случај „Жан Митрев“: Хемофилтрацијата се користела во сите болници во земјава

Ние користевме хемофилтрација за лечење на пациенти во време на КОВИД кризата, изјави доктор Љупчо Стојковски – искусен нефролог и единствен лекар кој во друга приватна болница применувал хемофилтрација. Хемофилтрацијата е одамна познат метод, што се користи во медицината, кој што од нефрологијата се пренесе на сите водечки одделенија за интензивно лекување во земјата. „Многу ми е позната методата, и …

Continue Reading

Тошковски: Изградба на нов полициски објект во Чаир треба да биде прв приоритет на МВР во делот на инфраструктурно зголемување на капацитетите

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски беше во работна посета на полициското одделение Мирковци и единицата за внатрешни работи Чаир каде оствари средби со раководствата и вработените на овие организациски единици на министерството. Во однос на ПО Мирковци министерот беше запознаен со карактеристиките на криминалитетот кој е застапен на подрачјето кое го покриваат и е прилично големо. Заклучокот е дека …

Continue Reading

Јавен обвинител изврши увид во Арачиново, ќе се обезбедуваат снимки од околните објекти

Две лица се повредени во престрелка попладнево во Арачиново, Македонија и со автоматска пушка било пукано кон автомобилот на градоначалникот Ридван Ибрахими. Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје извршил увид на лице место и издал наредби за прибирање траги и вршење соодветни вештачења, велат од ОЈО Скопје. Од Обвинителството дополнуваат дека ќе биде издадена и наредба за обезбедување …

Continue Reading

Шест лица загинаа во напад на зграда во близина на иранската амбасада во Дамаск

Шест лица загинаа во израелски напад врз сирискиот град Дамаск, јавуваат локалните медиуми. Нападот е извршен врз зграда во близина на иранската амбасада, јавува сириската новинска агенција САНА. Се додава дека е причинета и голема материјална штета.

Continue Reading