Селта го отпушти Рафа Бенитез

Рафа Бенитез повеќе не е тренер на Селта Виго. Челниците на клубот од Галиција му врачија отказ на познатиот тренер. До прекинот на соработката дојде по поразот на Селта на гости кај Реал Мадрид со 4:0 во шпанската Ла Лига. Во моментов тимот од Виго е на 17. место со 24 бода, два повеќе од Кадиз кој е во зоната …

Continue Reading

Оскаровците мора да почитуваат едно правило или Академијата би можела да ги тужи

Добивањето Оскар е едно од најголемите достигнувања во филмската индустрија, но победниците мора да потпишат договор со Академијата и да следат строго правило. Оваа година, Силијан Марфи, Роберт Дауни Џуниор и Ема Стоун се само дел од актерските ѕвезди кои освоија Оскар на недамнешното 96-то доделување на филмските награди. Тие ќе мора да почитуваат посебно правило во врска со златната …

Continue Reading

„Боинг“ е до гуша во проблеми

Би помислиле дека оваа година не може да биде полоша за компанијата Боинг. Но, откога нивниот авион ненадејно „пропадна“ среде летот за Нов Зеланд, при што беа повредени десетици патници, а откако пилотот привремено ја загуби контролата над леталото, се чини дека може, пишува „Си-ен-ен“. Пилотот сепак успеа безбедно да слета, но се уште не е јасно што предизвика толку …

Continue Reading

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска најави дека ќе се кандидира за нов шеф на НАТО кој ќе го замени Швеѓанецот Јенс Столтенберг на чело на таа организација. Засега фаворит за нов генерален секретар на Алијансата е холандскиот премиер Марк Руте. „Одлучив да се кандидирам за функцијата генерален секретар“, рече Јоханис во краткиот говор, нагласувајќи го своето искуство како претседател на …

Continue Reading

Ал Пачино објасни што се случило во најтензичниот момент на „Оскарите“

Ал Пачино ги збуни присутните на „Оскарите“ кога го прогласи најдобриот филм на годината. Имено, актерот не ги читал филмовите номинирани во таа категорија, туку само го прогласил победникот. „Моите очи го гледаат ‘Опенхајмер’“, рече Пачино, но тогаш на некои не им беше јасно дали ги потсетува номинираните или го објавува победникот. Многумина го критикуваа велејќи дека го уништил најтензичниот …

Continue Reading

Управата му се извини на Јакимовски што син му и снаата наместо извод за венчани добиле умреница

Управата за водење на матичните книги упати јавно извинување до градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски кој претходно денес објави дека неговиот син и снаата побарале венчаница, а добиле умреница.   Од Управата велат дека бил направен увид и утврден е пропуст. „Административниот службеник, вработен во Управата за водење на матични книги – Подрачно одделение Скопје во краток рок ќе …

Continue Reading

Ескобар рече дека САД имаат проблем со комуникацијата со Курти, состојбата со динарите ја опиша како економски хаос

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Габриел Ескобар изјави дека основната причина за неговата посета на Приштина е да нагласи дека нема алтернатива за дијалогот со Србија, кој се одвива под покровителство на Европската унија и оти треба да се разговара за начините за изнаоѓање решение за некоординираната одлука на Приштина за укинување на динарите. Ескобар, кој …

Continue Reading

Дидем од серијата „Мајка“ ја покажа својата љубов кон уметноста

Обожавателите на турската глумица Биге Онал имаат можност секојдневно да се воодушевуваат на незината убавина и актерска игра во серијата „Мајка“. Во улога на силната Дидем, Биге ги освои гледачите во Турција и ширум Балканот, поради што новинарите го следат секој нејзин чекор. Таа неодамна на својот Инстаграм профил сподели слики и видео како се шета и се воодушевува на …

Continue Reading

Колку е важно навреме да се открие карциномот на бели дробови?

Ракот на белите дробови, во светот но и во Македонија, е главната причина за смртност од оваа болест и во 2020 година смртните случаи од рак на белите дробови кај нас достигнаа 1 055 или 4,59% од вкупните смртни случаи. Инциденцата или процентот на заболени во нашата земја е 14,9% што значи дека секоја година има по 1135 новооткриени случаи и сме …

Continue Reading