(Видео) Барселона преку Наполи до четвртфинале во ЛШ

Барселона го победи Наполи со 3:1 и по пауза од четири години избори место во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Во „Марадона дербито“, како што го нарекоа медиумите, Барселона сепак заслужено славеше, иако свои шанси, особено во второто полувреме имаше и Наполи. Домаќинот направи голем капитал во раната фаза од натпреварот. Блицкригот од 15. до 17.минута го реши победникот. Во …

Continue Reading

Христовска Угриновска: Толку ли ви е тешко да го вклучите мозокот пред да донесете одлука? И таа одлука да биде издржана, објетивна и навистина во корист на сите?

Дали сте нормални кога носите одлуки со кои се засега здравјето на малите деца и егзистенцијата на семејствата? Или кога одлучивате си мислите само на рејтингот, затоа што се плашите како за вас ќе пишуваат необјективни новинари, џавкачи, кои повеќе личат на агенти на фармациската индустрија и пиари на министерот, наместо заштитници на јавниот интерес? Па, драги доктори, инспектори, министре, …

Continue Reading

За првпат брод натоварен со храна тргна кон Газа

За првпат во повеќе од пет месеци војна, брод натоварен со храна денеска го напушти Кипар и исплови кон опколениот Појас Газа, додека Израел продолжува со бомбардирањето, а населението е на работ на гладта. Бродот на шпанската невладина организација „Отворени раце“ го напушти пристаништето во Ларнака, кое се наоѓа на околу 370 километри од Газа. Тој плови низ хуманитарниот коридор …

Continue Reading

Македонија ќе набавува транспортни хеликоптери од Италија

Македонија ќе набавува повеќенаменски транспортни хеликоптери од Италија. Владата на денешната седница ја усвои информацијата од Министерството за одбрана за потребата на доделување договор за набавка на повеќенаменски транспортни хеликоптери, со склучување договор со Италија. Од Владата по седницата известија декаминистерката за одбрана, Славјанка Петровска, е овластена во име на Владата да го потпише Аранжманот за соработка во полето на …

Continue Reading

Владата на седница утврди текстови на два предлози на закони во областа на енергетиката

Владата на денешната седница, утврди текстови на два предлог на закони во областа на енергетската сфера: Предлог на Закон за обновливи извори на енергија и Предлог на Закон за енергетика, чијашто материја претходно била уредена во еден закон. Новината што се воведува, да има посебен закон за обновливи извори на енергија, според посочувањето од предлагачот, Министерството за економија, е согласно …

Continue Reading

Рангник избрка тројца играчи од репрезентацијата на Австрија

Селекторот на фудбалска репрезентација на Австрија, Ралф Рангник, поради хомофобија, отстрани тројца играчи од тимот за претстојните пријателски натпревари. Фудбалерите на Рапид Виена, Марко Граул, Гвидо Бургсталер и Никлас Хедл се избришани од спискот за пријателските натпревари против Словачка и Турција. По дербито со Австрија Виена, тие беа снимени како извикуваат хомофобични пораки. „Ова е нешто што нема да го …

Continue Reading

(Видео) Британците претставија моќно ласерско оружје: „Ова може да промени се’“

Војската на Обединетото Кралство го изврши првото тестирање на високомоќен ласер против воздушни цели пред два месеци. Британското Министерство за одбрана објави дека најновото тестирање на системот DragonFire означува „голем чекор кон вистинската употреба на оваа технологија“. DragonFire е оружје што може да ја пресретне секоја видлива цел со брзина на светлината, објавија тогаш. Министерството додаде дека станува збор за …

Continue Reading

(Видео) Фудбалер на Чукарички постигна два гола од корнер

Foto/Starsport Натпреварот помеѓу Чукарички и Спартак Суботица во Супер лигата на Србија го одбележаа два неверојатни погодоци и двата во режија на Лука Аџиќ. Во текот на натпреварот, Аџиќ постигна два гола директно од корнер, првиот во 29., а вториот во 51. минута. Дефинитивно гол од корнер е реткост на фудбалски натпревар, а два и тоа постигнати од еден фудбалер …

Continue Reading

Ескобар: Дијалогот со Бугарија треба да остане заснован на факти и обврската дека и натаму ќе имате перспектива во ЕУ

Американскиот заменик помошник државен секретар, Габриел Ескобар, изјави дека САД го охрабруваат дијалогот меѓу Северна Македонија и Бугарија, којшто треба да остане заснован на факти и базиран на обврската дека Северна Македонија и натаму ќе има перспектива во ЕУ. „Мислам дека имаме гаранции од Бугарија дека сакаат Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Северна Македонија треба веднаш да биде целосен …

Continue Reading