Турција – земја во фокус на 6. фестивал за илустрација и литература за деца „Литера“

– Под слоганот „Летаме заедно“, шестото издание на Меѓународниот фестивал за илустрација и литература за деца, „Литера“,  ќе се одржи од 15 до 18 мај во Младинскиот културен центар во Скопје.  Фестивалот ќе понуди многу настани, активности и креативни изрази во едукативна и забавна атмосфера за малите и големите. Годинава фестивалот „Литера“ го става акцентот на Турција како земја во …

Continue Reading

(Видео) Гевгелија како под снег – паѓаше град со големина на орев

Гевгелија околу 13 часот беше погодена од силно невреме со интензивен дожд и град сo големина на орев. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во 13 часот најмногу воден талог имало во Гевгелија, и тоа 9 литри на квадратен метар. Невремето било особено интензивно во Негорци, Мрзенци и Богородица.

Continue Reading

Со збогатена понуда Европскиот кампус на Универзитетот Јорк, СИТИ Колеџ ги отвори уписите за новите студенти

Со дополнување на уште една студиска програма за додипломски студии Европскиот кампус на Универзитетот Јорк, СИТИ Колеџ го започна уписот на нови студенти за академската 2024/25 година. Разновидната едукативна програма, составена од компетитивни студии, покрај Бизнис администрација и економија, Психологија, Компјутерски науки, Студии по англиски студии, Општествени и хуманистички науки, оваа година е збогатена со новата програма, Комуникации и дигитални …

Continue Reading

„Ројтерс“: САД подготвуваат нов пакет воена помош за Украина

САД подготвуваат нов пакет на воена помош за Украина во вредност до 400 милиони долари, изјавија денеска двајца анонимни функционери за „Ројтерс“, додавајќи дека објавата се очекува да биде потврдена во текот на денот. Ова е прв ваков потег по неколку месеци, додека дополнителните средства за Киев се блокирани во Конгресот од републиканските лидери. Еден од изворите рекол дека финансирањето …

Continue Reading

„Сака диктатура“ – Будимпешта го повика американскиот амбасадор поради коментарот на Бајден за Орбан

Унгарското Министерство за надворешни работи го повика американскиот амбасадор Дејвид Пресман во знак на протест поради изјавата на американскиот претседател Џозеф Бајден дека унгарскиот премиер Виктор Орбан сака диктатура, изјави денеска шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто. „Не сме должни да трпиме такви лаги од никого, дури и ако тоа лице е претседател на САД“, рече Сијарто на брифинг со …

Continue Reading

Сари поднесе оставка во Лацио

Искусниот стручњак реши да поднесе оставка по поразот во Серија А на домашен терен од Удинезе со резултат 2:1. Лацио моментално е деветти на табелата со мали шанси да ја освои Европа следната сезона. Пред само неколку дена римскиот клуб се прости од учеството во Лигата на шампионите бидејќи во осминафиналето беше елиминиран од Баерн. Сари го презеде Лацио во …

Continue Reading

Османи: Стариот го поништивме и отворивме нов конкурс за избор на генерален секретар на Советот за регионална соработка

Во својство на Претседавач со Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), Северна Македонија иницира нов повик за избор на Генерален секретар на Советот за регионална соработка поради недостиг на консензус во последниве две години за пријавените кандидати, на последниот повик. За таа цел, министерот за надворешни работи, Бујар Османи испрати писмо до Министрите за надворешни работи на учесниците на …

Continue Reading

Бочварски: Драго ми што го решивме станбеното прашање на семејството Грозданов од Кочани, ова е заедничка акција на општеството

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на АД за стопанисување со станбен и деловен простор Зоран Ѓоргијев, денеска во Кочани го посетија семејството Грозданов на кое му беше доделен социјален стан од страна на Комисијата за станбени прашања при Владата. При посетата, министерот потенцираше дека по запознавање со целиот случај и обезбедување на целокупната документација од страна …

Continue Reading

„Да ги вратиме нашите работници дома“ – промовиран новиот план со мерки за вработувања и услуги

Под мотото #Шанса За Сите, денеска Министерот за труд и социјална политика Ѓоко Велковски во партнерство со Агенцијата за вработување и Програмата за развој на Обединетите нации, официјално го промовира Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2024 година. Планот оваа година опфаќа 15.244 крајни корисници од кои 11.622 лица во …

Continue Reading