Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

ВМРО-ДПМНЕ-И-претставниците-на-НАТО-загрижени-за-безбедноста-на-македонското.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРоманскиот претседател Клаус Јоханис денеска најави дека ќе се кандидира за нов шеф на НАТО кој ќе го замени Швеѓанецот Јенс Столтенберг на чело на таа организација.

Засега фаворит за нов генерален секретар на Алијансата е холандскиот премиер Марк Руте.

„Одлучив да се кандидирам за функцијата генерален секретар“, рече Јоханис во краткиот говор, нагласувајќи го своето искуство како претседател на Романија, источноевропска земја која е на чело на Атлантската алијанса од почетокот на руската инвазија на Украина.

Тој рече дека е време Романија, членка на НАТО од 2004 година, да преземе уште поголеми одговорности со оглед на сегашниот безбедносен контекст.

Јоханис (64) рече дека ова е „легитимна аспирација“ на неговата земја, која поминала низ „длабоки трансформации“ и може да придонесе за обликување на нова визија, против „сериозната и постојана руска закана“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK