Рангник избрка тројца играчи од репрезентацијата на Австрија

45lrgt71kzktdp.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСелекторот на фудбалска репрезентација на Австрија, Ралф Рангник, поради хомофобија, отстрани тројца играчи од тимот за претстојните пријателски натпревари.

Фудбалерите на Рапид Виена, Марко Граул, Гвидо Бургсталер и Никлас Хедл се избришани од спискот за пријателските натпревари против Словачка и Турција.

По дербито со Австрија Виена, тие беа снимени како извикуваат хомофобични пораки.

„Ова е нешто што нема да го толерирам во тимот во кој јас сум селектор. Се што се залагаме со репрезентацијата е на другиот крај на скалата и тоа им го кажав на играчите преку телефон“, рече Рангник.

Поранешниот тренер на Манчестер јунајтед и Лајпциг изјави дека забраната не е трајна, оставајќи ја можноста тие да бидат повикани за Европското првенство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK