Груевски: Не сум чул дека има некаков прогрес по прашањето на правата на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Писмото до грчкиот премиер Костас Караманлис од 10 јули 2008г. кое во Грција беше примено како провокација и скандал, и неговиот одговор од 18 јули 2008 година Речиси поминаа шест години од преспанскиот договор. Нема повторно да пишувам за истиот бидејќи веќе во неколку наврати се произнесоа за тоа. Но постои едно отворено прашање кое владата предводена од СДСМ не …

Continue Reading

Од идната недела нестабилно со локални поројни врнежи

УХМР информира дека во почетокот на следната недела на повеќе места времето ќе биде нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат пообилни и поројни проследени со грмежи. И во деновите потоа ќе се задржи променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со послаб интензитет. Според прогнозата, утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува …

Continue Reading

Започна Мото ГП сезоната: Првата спринт трка за Хорхе Мартин

Сезоната во Мото ГП официјално започна со спринт трка во Катар. Хорхе Мартин ја одбрани пол-позицијата и триумфираше, освои 12 поени, додека Педро Акоста ги запиша првите поени во Мото ГП. Хорхе Мартин стартуваше од пол-позицијата и го задржа првото место по првиот свиок, Бред Биндер имаше одличен старт и изби на второто место додека Енеа Бастианини мина трет низ …

Continue Reading

Конвенција на ДУИ во СРЦ „Кале“: Промоција на претседателскиот кандидат Бујар Османи

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва го промовира претседателскиот кандидат, Бујар Османи. Конвенцијата се одржува во Спортско-рекреативниот центар (СРЦ) „Кале”, под мотото „Дојде време за првиот претседател Албанец“. Присуствуваа жпретседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и други високи партиски членови и функционери, меѓу кои Талат Џафери, Теута Арифи, Арбр Адеми, Артан Груби… Според Државната изборна комисија (ДИК), Османи …

Continue Reading

Хоспитализирани пет деца, нови 50 случаи на голема кашлица од 1 до 7 март

Од 1 до 7 март, пријавени се 50 нови случаи на голема кашлица. Во однос на географската дистрибуција, најголем дел од случаите се пријавени во Скопје – 43, а пријавени се случаи во Тетово – три, по еден во Кочани, Кавадарци, Куманово и во Битола, покажуваат податоците од најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), објавен синоќа. Од новите …

Continue Reading

Папата ѝ порача на Украина: Не се срамете од преговори пред работите да се влошат

Папата Франциск во интервју рече дека Украина требало да има, како што рече, храброст за „бело знаме“ и да преговара за крај на војната со Русија. Во интервјуто снимено минатиот месец за швајцарската телевизија RSI, Франциск рече што мисли за оние кои велат дека Украина треба да се откаже бидејќи не успеала да ги одбие руските сили и другите кои …

Continue Reading

(Видео) Лутон и Борнмут избегнаа порази во 96. и 92. минута

Во Премиер лигата, во ударниот термин од 16 часот се одиграа само три натпревари. Победа остварија само фудбалерите на Вулверхемптон. Најмногу голови имаше на југот на Англијам на стадионот „Виталити“ во Борнмут, каде домашните успеаја да избегнат пораз од последнопласираниот Шефилд јунајтед (2:2). Во 14. минута од пенал Соланке не реализираше пенал. Најдобриот стрелец на Борнмут се лизна при изведувањето …

Continue Reading

Во прекин патот Прилеп-Витолишта

На 09.03.2024 година од 17.10 часот на регионалниот пат Прилеп-Витолишта, на потегот од с.Штавица кон с.Бунче, поради одрон на камења на коловозот, сообраќајот е во целосен прекин, информираат од АМСМ.

Continue Reading

Приведен бегалец од затвор, осуден на казна затвор над девет години

Денеска (09.03.2024) во 11.15 часот, по наредба за распишана потерница од Казнено поправната установа Затвор-Прилеп, од страна на полициски службеници од СВР Битола на ул. „Мирче Ацев“ во Битола е лишен од слобода Н.Н.(24) од Битола, кој бил баран за издржување на вкупна казна затвор во траење од 9 години и 3 месеци, од кои што издржал 2 години и …

Continue Reading