(Видео) Баерн го демолираше Мајнц, Лајпциг со Елмас рутнски го победи Дармштад

Домаќините победија на три од четири натпревари во попладневниот термин во Бундес лигата. Стрелците беа ефикасни, постигнаа 18 голови, половина од нив „паднаа“ на дуелот Баерн-Мајнц. Бесот за лошите партии во претходните неколку натпревари во Бундес лигата, фудбалерите на Баерн го истируја врз Мајнц, кој полека тоне кон втората лига. Баерн го победи Мајнц со 8:1. Хет-трик постигна Хари Кејн, …

Continue Reading

Си-Ен-Ен: Роман Абрамович бил вклучен во преговорите за ослободување на Навални, се сретнал со Путин неколку часа пред да почине рускиот опозициски лидер

Разговорите за размена на затвореници во повеќе земји, што вклучуваше можно ослободување на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, беа во тек кога тој почина во затвор минатиот месец, изјавија повеќе извори за Си-Ен-Ен, додавајќи дека рускиот олигарх Роман Абрамович бил директно вклучен во преговорите. Изворите истакнаа дека двегодишните преговори за ослободување на Навални почнале забрзано да напредуваат кога Абрамович ја …

Continue Reading

Абердин се пласира во полуфиналето на Купот, па го отпушти менаџерот

Абердин и Бојан Миовски обезбедија пласман во Купот на Шкотска. Абердин во четвртфиналето го победи Килманрок со 3:1. Еден час по завршувањето на натпреварот клубот обајви дека искусниот Англичанец, Нил Ворнок, повеќе не е тренер на Абердин. Ворнок пред еден месец го презеде тимот, но и покрај изборениот пласман во полуфиналето на Купот, отказ доби поради лошите резултати во превенството. …

Continue Reading

Заедничка иницијатива на засегнатите од неспроведувањето на новиот закон за бришење на застарени долгови

Во понеделник, 11 март 2024 во 12 часот пред Министерство за правда во Скопје, може да дојде секој од засегнатите граѓани од извршители, а кој сака да поднесе барање за застарување на долг – 10 години од издавање на извршна исправа – или да поднесе приговор за нерегуларности од извршувањата (пренаплатеност, лихварење, рекет, измама, фалсификат…), информира преку Фејсбук статус Ана …

Continue Reading

Мартин со рекорд на патеката до пол-позицијата во Катар

Возачот на Прамак Дукати, Хорхе Мартин, го постигна најбрзото време на квалификациите на трката за првата трка во новата сезона, Големата награда на Катар. Актуелниот вице-првак, го собори рекордот на патеката во Катар и ја освои пол-позицијата. Најбрзиот круг на шапнскиот возач изнесуваше 1:50.789 минути. Мартин во Катар ја освои 14. пол-позоција во кариерата. Второто место го зазеде Алеиш Епсаргаро …

Continue Reading

Фаје седеше на клупата на Барселона, Кустошија заработи 1,5 милиони евра

Сенегалскиот фудбалер Микаил Фаје се најде во протоколот на натпреварот помеѓу Барселона и Мајорка (1:0), во рамките на 28. коло од Ла Лига. 19-годишниот фудбалер прв пат беше дел од тимот на Чави Ернандез, но не дебитираше за првиот тим. Повикот што го доби од Чави, го прославија во хрватскиот второлигаш Кустошија, од каде Фаје во 2023 година се пресели …

Continue Reading

Ограбена филијала за брзи кредити

На 08.03.2024 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека во филијала за брзи кредити на подрачјето на Карпош во Скопје едно лице со закана со остар предмет од вработената одзелo сеф. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

Премиерот им прости на Каталонците, денеска илјадници на протест му бараат оставка

Илјадници демонстранти се собраа денеска во центарот на Мадрид за да побараат оставка од социјалистичкиот премиер Педро Санчез поради предлог-законот за помилување на Каталонците кои организираа забранет референдум за независност во 2017 година. Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на Санчез се согласи со партиите Заедно за Каталонија (JxCAT) и Каталонската републиканска левица (ERC) за законот, кој парламентот се очекува да …

Continue Reading

Лишени од слобода насилници од Скопје

На 08.03.2024 во 19.40 часот на подрачјето на Бит Пазар во Скопје полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.Е.(30) од Скопје, а денеска (09.03.2024) во 09.25 часот биле лишени од слобода И.Е.(27), Х.Е.(48) и Б.Е.(23) сите од Скопје, поради тоа што на подрачјето на Бит Пазар со остар и тврд предмет го нападнале М.А.(33) од Скопје и …

Continue Reading