(Видео) Халанд сам го победи Лутон во ФА купот

Ерлинг Халанд го растури Лутон во осминафиналето во ФА купот. Бранителот на трофејот Манчестер сити победи во Лутон со 6:2, а Халанд ги постигна првите пет гола. Ерлинг Халанд за помалку од еден час успеа да постигне пет гола. Асистент за првите четири гола беше Кевин Де Брујне, а за петтиот му асистираше Бернардо Силва. Првиот гол беше постигнат во …

Continue Reading

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Помошта за Појасот Газа мора да се удвои за да се избегне влошување на и онака „катастрофалната хуманитарна ситуација“, изјави  јорданскиот крал Абдула Втори. Јордан ги повикува своите западни сојузници да влијаат на Израел за зголемување на помошта што доаѓа од Јордан преку преминот Керем Шалом. Кралот ја истакна потребата од отворање копнени премини и повеќе воздушни транспортери за помош …

Continue Reading

Украинската армија се повлече од уште две села, русите се во офанзива

Украинската војска се повлече од селата кај Авдејевка, Степово и Северне, соопшти вечерва портпаролот на украинската воена група „Таврија“ Дмитро Лихови. Двете села се наоѓаат северно од Ласточкина, која беше заземена од руските сили во понеделникот. Лихови рече дека битките за Степите и Северне се одржале денеска, објави Киев Индипендент. Според него, Русија го зголемила бројот на јуришни единици. Портпаролот …

Continue Reading

Хејли: Кандидатурата на Трамп за претседател би била самоубиство за САД, но Бајден е поопасен од него

Кандидатката за номинација во рамките на Републиканската партија за претседателските избори во ноември, Ники Хејли, изјави дека доколку Доналд Трамп стане републикански претседателски кандидат, тоа би било „самоубиство“ за САД. По неколку порази во американските држави од Трамп, Хејли за Вол Стрит Журнал изјави дека е „сериозно загрижена“ за поранешниот претседател. Укажувајќи на обвинението од 91 точка во четирите случаи …

Continue Reading

За неколку часа во Мексико убиени двајца кандидати за градоначалници, пронајдени се мртви во нивните автомобили

Двајца кандидати за градоначалник на мексиканскиот град Мараватио се убиени за неколку часа, соопштија локалните власти. Убиени се кандидатот на партијата Национална акција, Армандо Перез и кандидатот на Морена, Мигел Анхел Завала, пренесува АП. И двајцата се пронајдени мртви во нивните автомобили, соопшти агенцијата. „Ова го покажува исклучително сериозното ниво на насилство и недостатокот на безбедност што преовладува пред најважните …

Continue Reading

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто така беа образложени досегашните процедури што се водат пред надлежните институции, а се однесуваат на рехабилитацијата на Индов, што се одвива во моментов. „Донесовме одлука да разговарам со семејството и да ги запознаам со можните решенија за подмирување на досегашните …

Continue Reading

Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг, таа е професионалец со интегритет

Зад кандидатурата на Силјановска Давкова застанаа неколку десетици членови на Конвенцијата, врвното раководство на партијата  со тоа недвосмислено ја доби поддршката од ВМРО-ДПМНЕ. И ние сме убедени дека таа ќе биде избрана како претседател на 8 мај кога се очекува исто голема победа на ВМРО-ДПМНЕ,  рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување во Тема на денот што се …

Continue Reading

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

  Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател.   „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател! Благодарам за поддршката. Продолжуваме заедно до конечна победа“, објави Димитриевски вечерва на својот профил на „Фејсбук“. Претходно, кандидатот на ДУИ, Бујар Османи објави дека ги собрал сите 10.000 потписи за кандидатура како и кандидатот на опозициските партии на …

Continue Reading

Владата го утврди и усвои текстот за најголемиот стратешки документ за развојот на Македонија во следните 20 години

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница го прифати текстот на Националната развојна стратегија 2024- 2044 година, чијшто предлагач е Канцеларијата на Претседателот на Владата Владата на Република Северна Македонија. Одлучено е текстот за Националната развојна стратегија 2024- 2044 година да се достави на разгледување во Собранието на Република Северна Македонија, како следен чекор кон имплементација на Стратегијата. Националната …

Continue Reading