Украинската армија се повлече од уште две села, русите се во офанзива

Украинската-армија-се-повлече-од-уште-две-села-русите-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинската војска се повлече од селата кај Авдејевка, Степово и Северне, соопшти вечерва портпаролот на украинската воена група „Таврија“ Дмитро Лихови.

Двете села се наоѓаат северно од Ласточкина, која беше заземена од руските сили во понеделникот.

Лихови рече дека битките за Степите и Северне се одржале денеска, објави Киев Индипендент. Според него, Русија го зголемила бројот на јуришни единици. Портпаролот рече дека некои од нив бројат и до 250 лица.

Украина се повлече од градот Авдеевка во областа Доњецк на 17 февруари поради недостиг на муниција откако со месеци даваше отпор на руската офанзива, пишува киевскиот весник. По освојувањето на Авдеевка, Русија ги засилила нападите на неколку области на линијата на фронтот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK