Хејли: Кандидатурата на Трамп за претседател би била самоубиство за САД, но Бајден е поопасен од него

Хејли-Кандидатурата-на-Трамп-за-претседател-би-била-самоубиство-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКандидатката за номинација во рамките на Републиканската партија за претседателските избори во ноември, Ники Хејли, изјави дека доколку Доналд Трамп стане републикански претседателски кандидат, тоа би било „самоубиство“ за САД.

По неколку порази во американските држави од Трамп, Хејли за Вол Стрит Журнал изјави дека е „сериозно загрижена“ за поранешниот претседател.

Укажувајќи на обвинението од 91 точка во четирите случаи со кои се соочува Трамп, Хејли рече дека „можеби тоа е негов начин да преживее да ги плати своите правни трошоци и да се извлече од правната опасност, но сето тоа изгледа како самоубиство за Соединетите држави“.

И покрај тоа што го критикуваше Трамп во последните недели, Хејли исто така рече дека актуелниот американски претседател Џозеф Бајден е поопасен од неговиот претходник Доналд Трамп.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK